10. Havuz.

Jeroen Bisscheroux isimli sanatçının elinden geçen bu havuz içerisine atlayıp suyun tadını çıkarmak isteyeceğiniz cinsten bir havuz değil. Aksine, bu havuz optik illüzyondan oluşan bir enstalasyon sanatı. Bu resmin adı Poor ve görenler gerçekten de orada bir havuz olduğunu sanıyor.

9. Görsel yanılsama yaratan çizimler.

Hollandalı sanatçı Ramon Bruin, gerçeklik ve sanat arasındaki çizginin sınırlarını zorlayan optik illüzyonlu çalışmalarıyla ünlü. Kendi kendisini yetiştirmiş olan Bruin, yaptığı resimleri doğru açılardan fotoğraflayarak resimlerdeki nesnelerin üç boyutlu olduğu illüzyonunu yaratıyor.

8. İkinci kez bakmadan geçemeyeceğiniz dövme.

İrlanda da yaşayan Paul O’Rourke herkesin mutlaka dönüp ikinci kez baktığı bu muhteşem dövmenin yaratıcısı. Dövme öyle ilginç bir şekilde yapılmış ki, sanki kişinin kolunun iki tarafında delikler var.

7. Hiç durmadan eriyen heykel.

Bu heykeli ilk görüşte aralıksız olarak eriyen bir sıvı metal sanabilirsiniz ama gerçekte, bu heykel Takeshi Murata tarafından yaratılmış bir optik ilüzyon. Geçtiğimiz günlerde New York Frieze 2014'te sanatseverlerle buluşan bu çalışma, aslında yalnızca bir krom küre fakat farklı açılardan cismin üzerine düşen ışıklar gördüğünüz bu etkiyi yaratıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.