Jon Snow öldü mü?
Belki de 2015'in en büyük gizemi Jon Snow oldu. Game of THrones dizisinin sezon finalinde dizinin fanatiklerini şoke eden en çarpıcı gelişmeyse Jon Snow'un ölümü oldu. Sürprizlere alışık Taht Oyunları izleyicisinin en merak ettiği soruysa "Jon Snow gerçekten öldü mü?" Konuya ilişkin açıklama dizinin yönetmeninden geldi. “Varsayımlara” göre Jon Snow'un büyücü Melisandre tarafından yeniden hayata döneceği iddiasına atıfta bulunarak "Jon Snow ölüden daha ölü" yazdı. Jon Snow’u canlandıran Kit Harrington da Entertainment Weekly’ye şu açıklamayı yaptı:
“Bana öldüğüm söylendi. Ben ölüyüm. Gelecek sezon geri dönmüyorum. Size söyleyebileceklerim gerçekten bu kadar.”
Ancak HBO yeni sezon için hazırlanan posterde Jon Snow'un kanlı bedenini kullanınca izleyicilerin kafası yine karıştı. Jon Snow öldü mü, öldüyse flashback'lerde mi görünecek, yoksa hayalet olarak mı görünecek vs. Tek bilinen bu gizemin 2016'da kesin olarak çözülmüş olacak. Dizinin yeni sezonu Nisan ayında başlayacak.

Hayalet gemiler
Son üç ayda Japonya kıyılarında terkedilmiş çok sayıda ahşap gemi ortaya çıktı. Hepsinde de çürümüş çok sayıda cesede rastlandı. Gemilerin Kuzey Kore'den geldikleri düşünülüyor ancak henüz bu durum ispatlanabilmiş değil. Tek biline 2015'te bu şekilde 30'da fazla geminin bulundu.

NASA'nın tespit ettiği görüntüler

Kasım ayında Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nde görevli (NASA) bilim insanları, daha önce uzaya fırlatılan bir uyduya ait parçaların Hint Okyanusu'nun Sri Lanka kıyısına düşüş anını görüntülediklerini duyurdu. Düşüşe ait video birkaç saat sonra NASA yetkilileri tarafından yayınlandı. NASA'dan yapılan açıklamada, WT1190F isimli uzay çöpünün küçük bir parçadan oluştuğu ve yeryüzüne yönelik bir tehdit içermediğini ifade etti. Ancak bu bilgi teyit edilemedi ve olay gizemini koruyor.

Satürn'ün Ay'ında hayat var mı?
Ekim ayında NASA'nın Cassini uzay aracı Satürn'ün uydusu Enceladus'ta okyanus olduğuna dair veriler geçti. Bu bilgi Enceladus'ta hayat olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Hatta okyanusta bilinmeyen canlıların olduğunu dair iddialar ortaya atıldı.
Yaklaşık 500 kilometre çapında olan uydunun tamamının okyanus suyuyla kaplı olduğu tahmin ediliyor.
Gök bilimciler, tamamen buzullarla kaplı olan dış yüzeyin altında, 10 kilometre derinliğinde okyanus bulunduğunda hemfikir oldu. Buzulların altında kalan ve dış yüzeye nazaran daha sıcak olduğu düşünülen bu gizli okyanusun, mikroskobik ölçüdeki canlıların yaşamasına uygun bir bölge olduğu da düşünülüyor. Ancak bunların somut kanıtlar olabilmesi için yeni görevlerin planlanması gerekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.