1. Yapay pankreas
Bu yılın en önemli buluşu seçilen yapay pankreas, üstün özelliklere sahip bir insülin pompası. Tip 1 diyabet insülin eksikliğinden kaynaklanan, ömür boyu insülin gereksinimi duyulan bir hastalık. Diyabet hastaları şu ana kadar ya iğnelerle ya da pompa yoluyla insülin alıyorlardı. Bu yeni teknoloji sayesinde sürekli kan şekerini ölçen 2 cm’lik bir cihaz bluetooth teknolojisi ile insülin pompasına bağlanıyor ve yarı otomatik olarak kan şekerine göre insülin veriyor, insülin dozunu ayarlıyor ve kan şekeri düşünce ya da kan şekerinin düşeceğini tahmin ederse insülini kesiyor. Diyabet dünyasını heyecanlandıran bu keşif, diyabet hastalarının hayata katılmasına yardımcı oluyor. Şu an için bu teknoloji sadece ABD’de bulunuyor.

2. Uyku apnesi için sinir uyarım cihazı
Kalp pili mantığı ile çalışan küçük bir cihaz, uyku apnesinde solunum yollarını açmak için kaslara uyarı gönderiyor ve bireyin daha sağlıklı bir uyku geçirmesini sağlıyor. Uyku apnesi riski obezite ile artıyor ve uyku apnesi modern toplumlardaki yorgunluğun en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Uyku apnesi ayrıca kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyor.

3. Kalıtsal retina hastalıkları için gen tedavisi
RPE65 mutasyonunun neden olduğu kalıtsal retina hastalıklarına bağlı körlüklerin tedavisinde gen tedavisi için ilk adım atıldı. Bir virüsün içine gizlenen normal fonksiyonlu gen, göz içerisindeki retinaya gönderiliyor ve hastalıklı gen ile değiştiriliyor. Kalıtsal körlüklerin tedavisinde kullanılacak bu yeni yöntem merakla bekleniyor.

4. LDL (kötü kolesterol)’yi ciddi şekilde düşüren ilaçlar
LDL kolesterolün artması kalp krizi ve inme riskini artıran en önemli nedenlerden biri. Şu anda LDL kolesterolü düşürmek için kullanılan statin grubu ilaçlar ile düşürülemeyen LDL oranı PCSK9 inhibitörü adı verilen aylık ya da haftalık iğneler ile düşürülebiliyor. Bu yeni ilaç grubu en çok genç yaşlarda kalp krizinden ölümün en önemli nedenlerinden biri olan ciddi kalıtsal kolesterol hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.