2022'de enerji fiyatlarının artması bekleniyor, bu sebeple ev sahibinden kiracıya, şirket sahibinden, dükkan sahibine kadar herkes artan enerji maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor.


 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri genelinde toptan elektrik fiyatları, enerji üretimi için artan doğal gaz maliyetleri sebebi ile 2020'ye göre daha yüksekti. Aynı şekilde, Avrupa toptan gaz piyasalarında kalıcı bir istikrarsızlık görüyor ve bu da kıtada bölgenin enerji krizinin daha da kötüleşmek üzere olabileceğine dair korkuları artırıyor.

Ülkemizde ise elektrikte “kademeli zamlı” ilk faturalar vatandaşlara ulaşmaya başladı. Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, Elektrikte yaşanan bu zammın 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine, sayaçların ise 8 Ocak’ta okunmasına karşın aileler beklenildiği gibi yüzde 125 zam gelen ikinci tarifeye girmiş durumda.


Sonuç olarak, bu artışları dengelemeye yardımcı olmak için enerji tasarrufu üzerine çalışan firmalar tarafından vurgulanan yedi ipucunu sizler içim listeledik!


İşte 2022'de enerji maliyetlerinden tasarruf etmenin 7 yolu!

1- Termostatı kapatın


En uygun ev sıcaklığı, mevsime bağlı olarak normalde 20 ila 25 Santigrat derece arasındadır. Termostatınızı kışın 20 dereceye, yazın 25 dereceye ayarlamanız tavsiye edilir. Kış aylarında, iç sıcaklık ne kadar düşük olursa, ısı kaybı o kadar yavaş olur.

2- Evin hava koşullarına dayanıklı olması


Ev sahipleri, uygun yalıtımı sağlayarak, fırtına pencereleri kurarak, kapı hava akımı durdurucularını takarak ve hava yalıtımını takarak ve kapı ve pencerelerin etrafındaki sızıntıları veya boşlukları onararak enerji giderlerinden tasarruf edebilirler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.