Cep Telefonları İçin Özgül Soğurma Oranı (SAR): Sizin İçin Ne Anlama Geliyor?


Cep telefonları (ve diğer kablosuz cihazlar) için bildirilen maksimum Özgül Soğurma Oranı (SAR) değerlerinin anlamı hakkında önemli ölçüde karışıklık ve yanlış anlama vardır. SAR, vücut tarafından ölçülen kaynaktan (örneğin bir cep telefonu) RF (radyofrekans) enerji soğurma hızının bir ölçüsüdür.


Mobil cihazların çalışırken yaydıkları ve insan vücudunun emdiği radyasyon değeri her cihazda farklılık gösteriyor. Bu değerlerin ABD ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından iki farklı kabul edilebilir sınırı mevcut.


ABD Federal İletişim Komisyonu’na göre, vücut için 1 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 1.6 W/Kg SAR seviyesine sahip telefonlar güvenli kabul edilmektedir. Diğer yandan ise Avrupa’da, devlet kurumları telefonun SAR değerinin 10 gr doku üzerinde yapılan ölçüm dikkate alındığında 2 W/kg’dan düşük olmasını yeterli bulmaktadır.


Özet ile Amerika'da 1.6 W/kg, Avrupa'da 2W/kg SAR değeri ve bu değerlerin altındaki SAR seviyeleri güvenli kabul edilir. Ülkemizde ise geçerli olan SAR değerleri Avrupa Birliği Konseyi tarafından belirlendiği için akıllı telefonlardaki SAR değerinin 2 W/kg’dan düşük olmasını yeterli bulmaktadır.

Yüksek SAR değerinin yan etkileri aşağıdaki gibidir;


Baş ağrısı,
Stres ve yorgunluk,
Konsantrasyon eksikliği ve dikkat dağılması, 
Geçici işitme bozukluğu,
Vücutta ısı değişimi,
Sersemleme,
Kalp pili kullanan kişilerin kalp pilinde bozulma riski,
Hafıza zayıflığı.


Dilerseniz bu bilgileri paylaştıktan sonra şimdi de, en düşük sar değerine sahip telefon modellerinin hangileri olduklarına hep birlikte göz atalım.


İşte En az radyasyon yayan akıllı telefonlar!

Omix X500


Fiyat: 3.450,15 TL


SAR Değeri 10g (Baş): 0.185 W/kg


SAR Değeri 10g (Vücut): 1.070 W/kg

Omix X500


Ekran Boyutu:
6.67 İnç
 
Dahili Depolama:
128 GB
 
Bellek (RAM):
6 GB
 
Batarya Kapasitesi:
5000 mAh
 
Hat Sayısı:
Çift Hat
 
Hızlı Şarj:
Var
 
5G:
Yok
 
4.5G Desteği:
Var

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.