2040 yılında su sıkıntısı çekmesi muhtemel 10 ülke! - Page 1

Dünya Kaynakları Enstitüsü (World Resources Institute – WRI), 2040 yılına gelindiğinde hangi ülkelerin su sıkıntısı yaşayacağına dair kapsamlı bir araştırma yaptı. Su sıkıntısı çekecek olan ülkeler 5 puan üzerinden değerlendirilirken, risk düzeyi yüksek ülkeler listesine Türkiye dahil olmasa da kendisini 27. sırada buldu. Yani risk hiç uzakta değil. Yapılan araştırmada özellikle Orta Doğu ülkelerini gelecekte ciddi bir problemin beklediğine dikkat çekildi.


2040 yılında su sıkıntısı çekmesi muhtemel 10 ülke!


Bildiğiniz gibi su sıkıntısı yakın geleceğin en önemli problemlerinden birisi olarak görülüyor. Pek çok çevre ve hatta ülkeler şimdiden buna yönelik önlemler almaya başladı bile. Ancak bu durum ülkemizde ne kadar önemseniyor bunu bilemiyoruz. Çünkü tehlike kapıda. Hatta yayınlanan raporlar da bunun en güzel kanıtı niteliğinde diyebiliriz. Buna yönelik olarak yapılan son araştırma ise Dünya Kaynakları Enstitüsü’nden çıktı. Yayınlanan rapora göre en riskli 10 ülkeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.


Bahreyn


Nüfusu 1,7 milyon olan ülkede risk primi 5 üzerinden 5 olarak gerçekleşti.

2040 yılında su sıkıntısı çekmesi muhtemel 10 ülke! - Page 2

Kuveyt


Petrol zengini ülkelerden birisi olan Kuveyt de gelecekte su sorunu yaşayacak gibi duruyor.

2040 yılında su sıkıntısı çekmesi muhtemel 10 ülke! - Page 3

Katar


Türkiye ile sıkı ilişkiler içerisinde olan Katar’ın da risk primi son noktada gözüküyor.

2040 yılında su sıkıntısı çekmesi muhtemel 10 ülke! - Page 4

San Marino


Nüfusu 33.938 kişiden ibaret olan küçücük bir ülke San Marino. Ancak buna rağmen onlar da ilerleyen yıllarda sorun yaşayacak ülkeler arasında.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.