Güncel

24 Kasım Öğretmenler Günü Doodle oldu

Google, Öğretmenler Günü'nü unutmadı.


Öğretmenler Günü, Google’ın bugün anasayfasında Doodle olarak yer aldı. Google, her yıl 24 Kasım’da düzenlenen Öğretmenler Günü’nü unutmadı.

Google Öğretmenler Günü için hazırladığı Doodle’ı animasyon olarak hazırladı. Animasyonda Öğretmen ve öğrenci eli yer alıyor ve bu eller, tahta da matematik problemi çözüyor.

1448339957_teachers-day-2015-turkey-4703287659986944.2-hp.gif

Peki Öğretmenler Günü neden ve ne zamandan beri kutlanıyor?

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen ‘Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansı’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyes’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Biz de, Teknoloji Oku olarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.