29 yıl önce Steve Jobs ve Bill Gates bir etkinlikte

Apple CEO'su Steve Jobs ve Microsoft CEO'su Bill Gates bu ikiliyi 29 yıl önceki hallerini hiç gördünüz mü?

29 yıl önce Steve Jobs ve Bill Gates bir etkinlikte

Bu ikilinin 29 yıl önceki halleri oldukça farklı görünüyor. Steve Jobs biyografisini yazan Walter Isaacson'un anlattığına göre o zamanlar; "Jobs o sıralar kraldı, Gates ise saray adamıydı. 1984'te Apple 1.5 milyar dolarlık yıllık satış yapacaktı, Microsoft ise sadece 100 milyon dolarlık."

1336036708_stevejobs.jpg

Aşağıda izleyeceğiniz video teknoloji dünyası açısından oldukça önemli ve ilginç.

1983 yılında çekilmiş bu videoda Steve Jobs, "Macintosh Yazılımı Randevu Oyunu" adında bir etkinliğin sunuculuğunu yapıyor. Etkinlikte yazılımcılar Jobs'ı Macintosh'a olan bağlılıklarıyla etkilemeye çalışıyor. Bill Gates ise oyunun yarışmacılarından ve Macintosh için yazılım yazan birçok firmadan birinin kurucusu olarak bulunuyor. Gates kendine güveni, söylediklerini ifade ediş biçimi ve dehası ile oldukça dikkat çekiyor.

1336036729_billgates.jpg

Bu videoda ki yapılan etkinliğin olduğu yıllarda bakın neler olmuş:

Steve Jobs Microsoft Excel'in tüm kullanım haklarını iki yıllığına sadece Macintosh'a vermesi konusunda Gates'i ikna ediyor ve 2 yılın sonunda Microsoft Macintosh'un grafik kullanıcı arayüzünü kopyalayıp kendi versiyonunu üretme kararı alıyor. Bu versiyon şimdiki Windows işletim sistemi oluyor.

Steve Jobs bu durum karşısında delirecek ama Microsoft'un yasal olarak haklı olduğu yıllar süren davalar sonunda belli oluyor.