4 soruda ileri zekalı olup olmadığınızı anlayın! - Page 1

ABD’deki toplam üye sayısı 50 bine yaklaşıyor. Bunların 2 bin 288′i New York’ta yaşıyor. “Mensa” lâtincede “masa” anlamına geliyor. Kulübe bu adın verilmesi; üyelerin ırk, renk, milliyet, yaş, siyasi görüş, eğitim düzeyi ve sosyal sınıf ayırımı yapılmadan aynı masa etrafında toplanmalarından kaynaklanıyor. Beyninizin gerçek yaşını test edin!

4 soruda ileri zekalı olup olmadığınızı anlayın! - Page 2

“Mensa” kulübünün ünlü üyeleri arasında Steve Martin, Sharon Stone, Jodie Foster ve Geena Davis gibi isimler de bulunuyor. Kulübün üyelerinin yaş grubu 4 ile 94 arasında değişirken, bunların yüzde 14′ünü çocuklar oluşturuyor ve çocukların yaklaşık yüzde 10′u bilgisayarla çalışıyor. “Mensa” kulübüne girmek isteyenlere uygulanan zekâ testlerindeki sorulardan bazıları ve cevapları şöyle; -Elbiseci dükkânı kapanmak üzeredir. Bu nedenle bir düzine erkek çorabını yarım düzine Dolar’dan satışa çıkartmış bulunuyorlar. Bir çift çorap kaça? -(İngilizce olarak) Sıfırdan yukarı doğru sayıldığında, içinde (a) harfi bulunan ilk sayı kaçtır? -Roy, babasının tek erkek kardeşinin, tek oğlunun tek kuzenine hayrandır. Bu kuzen kim? -32′nin yarısının dörtte birinin 200 katı olan sayı kaçtır? Cevapları görmek için ilerleyiniz.

4 soruda ileri zekalı olup olmadığınızı anlayın! - Page 3

CEVAPLAR: 50 cent, thousand(bin), kendisi, 800

4 soruda ileri zekalı olup olmadığınızı anlayın! - Page 4

Kendinize çok güveniyorsanız ve ileri zekalı olduğunuzu düşünüyorsanız işte size bunu kanıtlamanız için 4 soru! ABD dahil Dünya’daki yaklaşık 100 ülkede 100 binin üzerinde üyesi bulunan ve kısa adı “Mensa” olan İleri Zekâlılar Kulübü, büyük ilgi görüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.