Güncel

461 yeni gezegen keşfedildi

NASA’nın Kepler teleskopu 461 yeni gezegen keşfetti.

461 yeni gezegen keşfedildi

Bilim adamlarının açıklamasına göre 4'ü bilinen yaşama uygun özelliklere sahip sadece Samanyolu galaksisinde yerküre ile aynı ölçülerde en az 17 milyar gezegen bulunuyor.

ABD'nin California eyaletindeki Long Beach kentinde düzenlenen Amerikan Gökbilimsel Topluluğu konferansında bir basın toplantısı gerçekleştiren Kepler astronomu Christopher Burke, iki yıl önce 1200 obje gözlemlediklerini belirtti ve "Bir yıl sonra çok daha fazla gökcismi tespit ettik. Çok sayıda küçük gezegen ile Dünya'nın boyutlarında ve daha da büyük gezegenler gördük. 22 aylık gözlemlerimiz sonucu 461 yeni gezegen adayı daha belirlendi" dedi. Burke, keşfedilen 4 gezegenin, yıldızlarına olan uzaklıkları sebebiyle yaşama elverişli olabileceğini söyledi.

1357679150_20130107fovallkeplercandidates-br.png

Keşfedilen gezegenler arasında Dünya'dan 1.5 kat daha büyük, Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönen, bir yılı 242 gün olan ve üzerinde su olduğu düşünülen bir gezegen de bulunuyor.

Ayrıca ABD'nin Cambridge kentindeki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden Francois Fressin'de, Dünya ile aynı boyutlarda en az 17 milyar gezegen olduğunu ama kaç tanesinde su ve hayatın yer aldığını söylemenin henüz çok erken olduğunu belirtti.

Kepler uzay teleskopu 2009 yılından beri gözlemlerini sürdürüyor ve Samanyolu galaksisindeki 160 bin yıldız sistemini tarayarak yaşama elverişli gezegen arıyor. İzlenen 2 bin 740 yıldız sisteminin 299'unda iki, 112'sinde üç, 44'ünde dört, 11'inde beş, birinde ise altı gezegen bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.