Güncel

57 milyon Uber kullanıcısının bilgileri çalındı!

Uber, geçen seneki bir siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığını açıkladı.


Uber, geçen sene bir siber saldırıda 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını itiraf etti. Uber'den yapılan açıklamada, geçen yıl ekim ayında gerçekleşen siber saldırı sonucu şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isimleri, e-posta adresleri ve telefon numaralarının çalındığı belirtildi.

Açıklamada, ABD'den 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin ele geçirildiği aktarıldı. Kullanıcıların ve sürücülerin kredi kartı numaraları, banka bilgileri, seyahat güzergahları, doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaralarının saldırıdan etkilenmediği bilgisine de özellikle yer verilen açıklamada, saldırının ardından Uber'in gerekli güvenlik önlemlerini artırdığı kaydedildi.

1512130930_s-235f960f7ed871cdcee00890e71bb25608dcc86e.jpg

Uber CEO'su Dara Khosrowshahi, Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim. ifadelerini kullandı. ABD basınında yer alan haberlere göre siber saldırının duyulmaması ve çalınan bilgilerin silinmesi için Uber'in siber saldırıyı gerçekleştiren iki kişiye toplam 100 bin dolar ödeme yaptığı iddia edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.