65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur?

65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur? Telefona zarar verir mi? Daha hızlı şarj olur mu? Gelin bu sorunun yanıtına, yazımızın devamından hep birlikte göz atalım.

65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur?

Hızlı şarj teknolojisi, birçok yeni telefonda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ancak yüksek güçlü şarj adaptörleri, bu teknolojiyi desteklemeyen, yani uygun olmayan telefonlarda kullanılmamalı. Zira bu durumda batarya hücrelerinin aşırı ısınmasına neden olabilir ve bu da bataryanın ömrünü kısaltabilir. Peki 65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur? Telefona zarar verir mi? Daha hızlı şarj olur mu? Gelin bu sorunun yanıtına, sayfamızın alt bölümünden birlikte göz atalım.

65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur?

iPhone, hızlı şarj adaptörleri için optimize edilmemiştir. Bu nedenle, iPhone'un maksimum şarj hızı 18W'dir ve 65W veya 120W hızlı şarj adaptörlerinin kullanımı iPhone'un şarj hızını artırmayacaktır. Aksine, yüksek güçlü şarj adaptörleri, batarya hücrelerinin aşırı ısınmasına neden olabilir ve bu da bataryanın ömrünü kısaltabilir. Ayrıca, yüksek güçlü şarj adaptörleri, iPhone'un pil koruma devresinde hasara neden olabilir ve bu da bataryanın sağlığına zarar verebilir.

65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur? - Resim : 1

Apple, iPhone'unuzun şarj edilmesi için uygun güçte bir adaptör kullanmanızı önerir. Örneğin, iPhone 12 serisi ile birlikte gelen USB-C 20W adaptör, iPhone'un maksimum şarj hızına uygun olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, belirli bir iPhone modeli için özel olarak üretilen Apple markalı adaptörler de mevcuttur.

65W ya da 120W hızlı şarj adaptörünü iPhone'da kullanırsak ne olur? - Resim : 2

Uygun olmayan şarj adaptörleri kullanmak, iPhone'unuzun şarj hızını artırmadığı gibi, bataryanın sağlığına zarar verebilir ve hatta iPhone'unuzda hasara neden olabilir. Bu nedenle, iPhone'unuzu şarj etmek için uygun güçte bir adaptör kullanmanız önemlidir.