Güncel
A Way Out İnceleme!

A Way Out İnceleme!

Yeni başladığımız ''İlk 10 Dakika'' köşemizin ilk konuğu olarak bu ay A Way Out bizlerle oldu.


İlk olarak Brothers: A Tale of Two Sons yapımıyla karşımıza çıkan Hazelight ekibi, oyunculara verdikleri anlatım biçimi ve dokunuşlarıyla birçok oyuncuyu kendisine hayran edecek yapımlar üretmeyi başaran sayılı stüdyolardan sadece birisi. Uzun süredir sessizliğe gömülen ekip, en son 2017 E3 etkinliğinde sessizliğini bozarak bizlere yeni oyunları olan A Way Out'u gösterdiler.

A Way Out İnceleme!

Genel olarak bakıldığında, yapılan açıklamalar her ne kadar bizleri şaşırtmış olsa da gösterilen tanıtım videoları ve yönetmen koltuğunda oturan Josef Fares’in açıklamaları bizleri yapıma karşı bir adım daha çekiyor ve ilgimizin artmasını sağlıyordu. Tamamıyla co-op üzerinden sadece oynamak? İnteraktifliği sonuna kadar tüketen, sunan bir yapım? En çok dikkat çeken konulardan sadece birkaçı desek sanırım yanlış olmazdı.

Genel olarak bir çok oyuncu oyunun çıkışı ile beraber bir balon edasıyla söneceğini savunurken benim yapıma karşı bakış açım daha çok ters yöndeydi. Bu oyun başarılı olmalıydı. Olmalıydı çünkü son zamanlarda co-op ve hikayeli oyunlara karşı stüdyoların uzak durması ve sadece maddi açıdan sektöre odaklanmaları beni hem biraz üzüyor hem de korkutuyordu.

Oyun dünyası sadece adam vur geç üzerine stres atılan bir yer mi olmalıydı yoksa oynadığımız her oyundan gerçek hayat adına bizlere öğütücü dersler veren, epik sahneleriyle vay be diyebileceğimiz, yeri gelince hüzünlenip yeri gelince baş karakterimiz ile sevineceğimiz bir dünya düzeninde mi kalmalıydı? Ben oyumu her zaman ikinci şıkka vermiş biri olaraktan bu yapımın başarılı olmasını hep istedim ve sanırım bu isteğim yerine geldi de. Aldığı yorumlar ve inceleme notları gerçekten hakkını veriyordu.

Bunun benzer bir örneğini Hellblade yapımında da görmüştük. İsteyince gerçekten olmayacak bir şey yoktur sevgili oyunseverler. Yönetmen Josef Fares buna inanıyordu ve inancı uğruna bu sektörde verdiği savaş her iki taraf içinde zaferle sonuçlandı sözlerini buraya yazmak gerçekten beni mutlu etmekte demeden edemeyeceğim.

Peki oyunun beklenen başarıyla ulaştığını belirttik ancak uzun süredir beklediğimiz A Way Out bizlere neler sunuyor? Anlatmak istediği amaca gerçekten hizmet ediyor mu? İki oyuncu içinde içerisinde ne gibi olanaklar sunuyor? Dilerseniz hep beraber, bu soruların cevaplarını incelememiz içerisinde bulalım diyerekten sizlere ‘’bir çıkış yolu’’ sunuyorum sevgili Teknolojioku takipçileri.

''Sizler için hazırladığımız inceleme videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.''

BİR ÇIKIŞ YOLU! 

İlk olarak belirtmek isterim ki bu bir EA oyunudur. Şaşırdınız mı? Çok fazla şaşırmayın çünkü EA nin bu oyundan bir kar etme amacı olmadığı için üzerinde durarak pek müdahale etmek istememekteler.  Gelecek olan tüm gelirler tamamıyla yapımcı ekibe ait olacak. Buda ekip için oldukça güzel bir durum çünkü işi ilerleterek bizlere daha farklı hikayeler sunabilecekler. Kapanmasına göz yummak istemediğim stüdyolardan birisi Hazelight. Zarar verilebilecek bir anlaşmanın altına imza atmadıkları için memnunum.

Buna ek olarak oyun sadece iki kişilik oynanabildiği için sanal ortamda takılan bir arkadaşınız ile oyunu paylaşabiliyor olmanız. Sadece ev ortamında değil de boyutu sanal ortama da taşımayı düşünmeleri gelirler bakımında olumlu bir etki yaratacaktır muhakkak. Oyunu satın alan bir arkadaşınız, sizin de bir kopyasına sahip olmanızı sağlayabiliyor ve böylelikle oyunu sanal ortamda takılan iki arkadaş olarakta oynayabiliyorsunuz sevgili Teknolojioku takipçileri.

Öncelikle oyunumuzun baş kahramanları Leo ve Vincent. Bu ikilinin karakteristik özellikleri tamamıyla birbirine zıt yönde. Leo daha kolay öfkelenip, sert yolları tercih etse de Vincent daha çok sakin ve mantıklı yolları tercih etmekte. Peki bu karakteristik özellikler oyuna da etki ediyor mu? Tabii ki! Yer yer ortak kararlar vererek ilerleyeceğiniz yolu arkadaşınızla beraber seçebiliyor ve hangi karakterin tercihine göre hareket edebileceğinize etki edebiliyorsunuz. 

Oyun daha çok bir hapishane öyküsü gibi gelse de oyunun sadece ilk bir saatlik bir zaman dilimini hapishanede geçirmekteyiz. İlk defa hapishanede tanışan Leo ve Vincent, amaçlarının ortak bir yoldan gittiklerini keşfettiklerinde birleşme kararı alaraktan maceramıza atılıyorlar ve bu hikayenin nasıl biteceğine hep beraber tanık oluyoruz. İki zıt karakter tek bir amaç!

İKİ ZIT KARAKTER TEK BİR AMAÇ? HMM… 

A Way Out hikaye bakımından bakıldığı zaman öyle aman aman bir altyapısı güçlü bir oyun değil ama önemli olan bunu oyunculara nasıl yansıttığı ve verdiği. Oyunun sunumu gerçekten sürükleyici ve bir saniye bile sizi duraklatmamakta. Oyunu deneyimlerken arkadaşımla beraber saatin geç olmasına rağmen bu bölüm son olsun deyip ondan bir sonraki hatta bir sonraki bölüme kadar eriştiğimizi hatırlıyorum da… durdurulamamakta hiçbir şekilde sevgili Teknolojioku takipçileri.

Olayların verdiği o sıcaklık ve sürükleyiciliği ile sizi kendine bağlamakla beraber zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz maalesef. Maalesef diyorum çünkü oyunun toplam deneyimleme süresi 7-8 saatlikle sınırlı. Hikayemize ve süresine bakıldığı zaman sunulan fiyat etiketi ek olarak takdire şahan çünkü normal bir oyun etiketinin sadece yarısını sizden talep etmekte. Yönetmeninde belirttiği gibi ‘’biz ortaya bir Far Cry koyamıyorsak sizden 60$ talep etmemiz doğru olmaz.’’

Hikayemiz tamamıyla bir intikam hikayesi üzerine kurulu ve bu yolda hedefimize ulaşmaya çalışırken deneyimleyebileceğiniz o kadar çok şey sunuyor ki oyun size… Yeri geliyor balık tutuyor, polislerden araçla kaçmaya çalışıyor, sandal ile kürek çekiyor, benzin istasyonu soyuyor diye diye bu liste uzayıp gider. Her şeyi burada sunarak sizlere sürpriz bozanlık yapmak istemem ancak arkadaşlarınız ile çıkacağınız bu serüvenin ardından size kattıklarının yanında arkadaşınızla daha önce deneyimlemediğiniz anılarla da izler bırakacak.

İnteraktiflik oyun içerisinde zaman geçirmek adına önemli bir konumda. Hikayeye bir etkisi olmasa da arkadaşınız ile bir sürü eğlenceli mini oyunlar oynayabilirsiniz. Bilek güreşi, atari oyunu, şınav çekme, beyzbol ve daha fazlası.

HER OYUNCU İÇİN BİR ŞEYLER VAR! 

Oyun içerisinde bir çok QTE mevcut. Her ne kadar oyun dünyası QTE sevmese de oyunu deneyimlerken bu beni pek rahatsız etmedi hatta oyuna estetiklik kattığını bile düşünüyorum. Bunun sebebi oyunun bir açık dünya sunmuyor oluşu. Sizi özgür kılan bir hedef sunulmadığı içinde bu duruma karşı bir isyanlık durumu söz konusu olmuyor. Bulunduğunuz bölümler sizlere kısıtlı yarı açık dünya sunsa da ya bunlar sadece estetiklik bakımından oluşturulmuş ya da interaktif olarak çevre ile etkileşime geçmeniz için oluşturulmuş durumda. Peki bu oyunun hiç mi eksik yanı yok? Tabii ki de var.

Öncelikle animasyonlar yer yer sapıtabiliyor. Işınlanan karakterler ya da geç yüklenen kaplamalar gibi ara sıra sizi rahatsız edecek etkenler mevcut ancak bunlar oyunun atmosferini tamamıyla baltalayacak derecede aşırı bir oluşum içerisinde değiller.

Tam olarak bir AAA kalite de oyun olmasa da sunduğu grafik kalitesi ve seslendirmeler oyunda oldukça kaliteli bir şekilde işlenmiş ve sunulmuş. FPS konusunda ise deneyimlerken hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Özellikle online olarak her iki oyuncunun da tek bir ekranda birleşmesi durumuna karşı bile oldukça stabil bir kalite sunmakta yapım bizlere.

Özellikle kupa kasan oyuncuların A Way Out için platin kasacağını biliyor olsam da yazımda kupa kasmayan oyunculara ek olarak bu konuda bir öneri vermek isterim. Oyunun kupaları tamamıyla anlamlı olaylar dizisinden oluşuyor. Anlamsız kupalar yerine oyun içerisinde boyutu farklı bir konuma taşıyan kupalardan oluşuyor oluşu ekibin ne kadar yaratıcı bir düşünceye sahip olduğunun kanıtı kesinlikle. 

Bu konuda spoiler vermeyeceğim sadece deneyin. Denemeye değer kesinlikle. Kupalar için tek yapmanız gereken bulunduğunuz çevre ile etkileşime geçmeniz, bu kadar. Bu yılın piyasaya çıkan belki de en farklı yapımlarından biri olan A Way Out, gerek sunduğu hikayesi ile gerek co-op sistemi ile hikaye sever her oyuncunun denemesi gereken bir yapım.

ÇIKIŞ KAPISINA DOĞRU BİR ADIM! 

Genel olarak inceleme yazımızı toparlayacak olursak, kaliteli yapımlara oyun dünyasının yeri geldiğinde destek veriyor oluşu gerçekten sevindirici bir durum. Şu an oyuna uygun bir fiyat etiketi ile PlayStation ve Xbox mağazaları üzerinden ulaşabilir ve sizde Leo ve Vincent’in bu intikam planının bir parçası olabilirsiniz.

Umarım yapımcı ekip bizlere ilerleyen zamanlarda daha birçok sürpriz duyurular ile gelerek, oyun dünyasına olan katkılarını devam ettirirler.

Her evrenin bir Josef Fares’e ihtiyacı vardır!

Yorumlar
Taha
Ellerinize sağlık güzel video olmuş :)
Cevapla
Emre
İnceleme için teşekkürler. Bu site de bu tür incelemeler üretiliyormuy du yaa. Oyun haberleri paylaşıyorsnuz ama icraat yok.
Cevapla
Özgür Çetin
Yeniden başladık sevgili Emre. Devamı da gelecek bu tarz incelemelerin. Sen bizi takip etmeye devam et.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.