Güncel

ABD 5G araştırmalarına 400 milyon dolar fon ayırdı

ABD'de 5G teknolojilerinin geliştirilmesine dair gerekli adımlar atıldı.

ABD 5G araştırmalarına 400 milyon dolar fon ayırdı

İçinde bulunduğumuz çağ yüksek hızlara ihtiyaç duyduğumuz bir çağ.Gereken hızlar için içinde bulunduğumuz teknolojilere göre 4.5 G gayet yeterli olsada ülkemiz dahil Avrupa Birliği'ne üye olan her ülkede en az bir şehirde 2020 yılına kadar 5G altyapısının kurulmasına ilişkin bir aksiyon planı açıklandı.

Artık ABD'de resmi olarak araştırmalara fon ayırarak gerekli yönetmelikleri belirleyip yayına soktu.National Science Foundation(Ulusal Bilim Vakfı)'nın yöneteceği 400 milyon dolarlık fon ile şehir büyüklüklerinde test platformlarının oluşturulması hedefleniyor.Söz konusu 5G teknolojilerinin ağ hızı şu anda kullandığımız 4G'den 100 kat daha hızlı.

Ayrıca Ulusal Bilim Vakfı'nın bu 400 milyon dolarlık araştırma fonu dışında önümüzdeki 7 yıl için kullanılmak üzere 485 milyon dolarlık bir fona daha sahip olacak.Bu fonun kullanım amacı ise 5G teknolojilerinin ülke çapında yaygınlaşmasını sağlamak olacak.

Ülkemizde de Turkcell'in bu konuda bazı girişimleri mevcut.İlgili haberi okumak için tıklamanız yeterli.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.