Güncel

ABD enfasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

ABD enflasyon verileri nihayet açıklandı. Beklentinin üstünde gelen faiz oranı son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. İşte detaylar.

ABD enfasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

Gözler açıklanacak olan ABD enflasyon verilendeydi.  Artık ABD enflasyon verileri açıklandı. Aralık ayında yüzde 7 olarak açıklandı. Pek çok finansal göstergeyi etkileyen ABD enflasyon verisi tüm dünyada yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell dünkü konuşmasında henüz enflasyon rakamı açıklanmadan, “Araçlarımızı ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yeni açıklanan enflasyon oranı 40 yılın zirvesine ulaşmış durumda. Analistlerin değerlendirmelerine göre, ABD enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenen faiz artırımının zamanlaması açısından önemli. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri söz konusu olursa FED faiz artırımında agresif davranabileceğini söylemişti.

ABD enfasyon rakamı açıklandı! Beklentinin üstünde

Bugün açıklanan enflasyon oranı da yüzde 7 olarak belirlendi. ABD'de yaşanan enflasyon halka nasıl yansıyor diye sorulduğunda "vatandaşın cebinde hala hayatını karşılayabilecek parası oluyor" ifadeleri kullanıldı.

ABD'de kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 6,8'e yükselerek; Haziran 1982'den bu yana en yüksek enflasyon oranı olarak karşımıza çıkmıştı. Enflasyon, Ekim ayından itibaren bir aylık dönemde ise yüzde 0,8 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon göstergesi gıda ve enerji hariç enflasyon ise Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 4.9 artmıştı. Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla dolar kurunda hareketlilik olacak mı altın fiyatları ne olacak gibi sorular vatandaşın aklına takıldı.

Yorumlar
Altin
Tamam biz de biliyoruz enf. 7.1 olduğunu. Dolar ve altın fiyatları ne olur yada aldı bunu kendiside bilmiyor. Biliyorsan bir cümle ile şöyle. Yoksa biz ne olduğunu görüyor ve gözlemliyoruz. Şunu soyleyim istediği kadar faiz artırsın onların korkulu rüyası altın. Bak hiç ons altin ve gram altında iniş oldumu dolar bile çıkmasını onlar insin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.