Güncel

ABD enflasyon rakamı yatırımcıların merceği altında

Altın ve dolar gibi yatırımlara merak salanlar gözlerini ABD enflasyon rakamına çevirdi. Bugün açıklanacak olan enflasyon rakamı dengeler üzerinde etkiye sahip olacak.

ABD enflasyon rakamı yatırımcıların merceği altında

Küresel ekonomide dengelerin oynamasına sebep olacak ABD enflasyon rakamı için yatırımcılar beklemede. ABD'de tüketici enflasyonu geçtiğimiz ay yüzde 6,8 olarak açıklanmıştı. Bu da 40 yılın zirvesine yükselen bir rakam demek. Yeni enflasyon verisinin ne olacağı ise şimdiden merak konusu.

ABD için enflasyon verisi bugün Türkiye saati ile 16:30’da açıklanacak. Dünya genelinde bir enflasyon krizi yaşandığı için ABD'den gelecek olan enflasyon rakamının da analistler tarafından tekrar düşük açıklanması beklenmiyor.

ABD enflasyon rakamı yatırımcıların merceği altında

Enflasyonun belirlenmesinden sonra gelecek olan FED faiz kararı da bir o kadar önem arz ediyor. Enflasyonun yüksek çıkma beklentisi FED'in faiz artışı ile çatışıyor. Atlanta Fed Başkanı yaptığı açıklamalarda daha önce konavirüsün yeni varyantı nedeniyle yaşananların ekonomide düzelmeyi olumsuz yönde etkilemeyeceğini söyledi. Ancak bu durum enflasyon rakamlarına yüksek olarak yansıyabilir. Hal böyle olunca da FED'den bir 25 puanlık faiz artırımı beklentisi doğabilir. 

ABD enflasyon verisi bugün Türkiye saati ile 16:30'da açıklanacak

abd

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu kasımda yüzde 6,8'i görerek 1982 yılı Haziran ayı sonrasındaki dönemin zirvesine ulaşmıştı. Kasımda aylık enflasyon yüzde 0,8 olarak belirlendi. Ekimde ABD'de tüketici enflasyonu yıllık bazda yüzde 6,2 ile 31 yılın zirvesini gördü. Aylık artış ise yüzde 0,9 oldu. Verinin açıklanmasının ardından ons altın fiyatı 1773 dolardan 1782 dolara yükseldi. Veri sonrasında dolar/TL, 13,90'ın üzerinde yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.