Güncel

ABD Huawei yasağını 90 gün daha erteledi

Beklenen oldu ve ABD hükümeti Huawei'nin yasağını 90 gün daha ertelediğini açıkladı.

ABD Huawei yasağını 90 gün daha erteledi

Mayıs ayında başlayan ve ABD'li şirketlerin Çin merkezli Huawei ile iş yapmasını engelleyen karar ticaret savaşını da başlatmıştı. Ancak bu yasak kararı halen devam eden işlerin engellenmemesi için 90 gün uzatılmıştı. İkinci kez 19 Ağustos'ta uzatılan 90 günlük sürenin bitmesine saatler kala üçüncü uzutma da geldi.

ABD Huawei yasağını 90 gün daha erteledi

19 Kasım 2019 itibariyle 90 gün ek süre verilen Huawei, ABD merkezli şirketlerle bu süre zarfında çalışmaya devam edecek. ABD Ticaret Bakanlığı aldığı kararla şirketin lisansını 90 gün daha uzattı.

Öte yandan alınan kararın halen ABD'de özellikle iletişim analında faaliyetleri bulunan Huawei için önemli bir adım olduğu düşünülüyor. Özellikle iletişim alanındaki altyapılarda yoğun olarak kullanılan Huawei cihazları yüzünden lisansın uzatıldığı tahmin ediliyor.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen ABD hükümetinin Çin merkezli markayı ülkeden tamamen çıkarmak için altyapıyı değiştirme ya da farklı markalara kaydırmak için adımlar attığı da biliniyor. ABD hükümetinin Huawei'yi engellemesinin altındaki en önemli sebep güvenlik açığına sebep olmaları ve Çin hükümeti lehine casusluk yaptığı iddiası. Bu iddiaları reddeden Huawei ise bu tarz bir delilin bulunmadığını öne sürüyor.

Yorumlar
Gate
ABD’nin bu iddiası haksız olmayabilir. Çünkü aynı yöntemleri ABD deki teknoloji firmalarına karşı uyguluyor. Ulusal güvenliği gerekçe gösterip kişisel veya ticari tüm bilgileri Facebook, Google, Microsoft, İntel gibi şirketlerden yeri geldiğinde aldığını herkes biliyor. Kişi kendinden bilir işi derler o hesap yani. Olay, benim çöplüğümde benden başkası ötemez olayı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.