Güncel

ABD suikast programında NSA'nın gizli rolü ortaya çıktı

NSA, ABD'nin suikastlerine nasıl yardım ediyordu?

ABD suikast programında NSA'nın gizli rolü ortaya çıktı

Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, NSA tarafından toplanan cep telefonu bilgileri ve bazı veriler, bazı insanlara saldırı için uçaklara hedef olarak kullanılıyor. Ne yazık ki masum insanlarda bu saldırılarda dışarıya çıkamadan öldürülüyorlar. Rapor, Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı (JSOC) için çalışan bir insansız uçak operatöründen geldi.

Amerika'nın insansız uçakları 2000'lerin başlarında kullanılmaya başladıklarından bu yana sorun olmaya devam ediyor.  Yemen, Somali, Afganistan ve diğer yerlerde değeri yüksek hedefleri aranan bir ekibin parçası olan drone operatörüne göre, ajans genellikle tartışmalı meta analizi ve cep telefonu izleme teknolojilerine dayalı hedefleri tanımlıyordu. Bu hedefler genelde yüksek rütbeli teröristler oluyordu ve hedeflerin faaliyetleri ve konumlarını izlemek için o kişiler tarafından kullanılan cep telefonları takip ediliyordu.

1392039939_ku-xlarge.jpg

Ordu tarafından kullanılan bir yöntem NSA’ya dayanıyordu. İddiaya göre NSA, CIA ve ABD ordusu için insansız uçak saldırılarında rehber gibi kullanılıyordu. Yanlış tespitlerde ise masum insanlar hayatını kaybediyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.