Güncel

AB'de robot tartışması

Avrupa Birliği'nde robotların haklarının olup olmayacağı tartışması yaşanıyor. Konuyla ilgili 150'den fazla uzman Avrupa Komisyonu'na bir mektup gönderdi.

Robotlara kişilik hakkı verilme mi?

Robotların kullanım alanlarının artması beraberinde bazı sorunları da getiriyor. En son tartışmaların odağında ise robotlara verilecek elektronik kişilikler yer alıyor. Konuyla ilgili olarak 14 AB ülkesinden 150'den fazla uzman, Avrupa Komisyonu'na bir mektup gönderdi. 2017'de robot haklarını görüşen Avrupa Parlamentosu, gelişmiş robotlara "elektronik kişilikler" verilebileceğini ileri sürmüştü. O tarihten bugüne tartışmalar daha resmi bir seviyeye ulaştı.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'na bugün gönderilen bir mektupta, 14 Avrupa Birliği ülkesinden 150'den fazla uzmanın görüşüne yer verildi. Paylaşılan belgelerde, robotların yasal ve etik açıdan tüzel kişiliğe sahip olmasının "uygunsuz" olacağını belirten uzmanlar, şimdilik bu tartışmayı rafa kaldırmış gözüküyor. Zira otonom yani kendi kendine karar verebilen robotlar ortaya çıktığında, bu tartışmaların tekrar yaşanması bekleniyor.

Gelecekte yasalar, bir robotun kazaya sebebiyet vermesinden dolayı hem kendisini hem de üreticisini bağlayacak şekilde güncellenmeli. Robotlara şirketlere benzer yasal haklar vermek de sorunu bir nebze çözebilecek bir adım gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.