600 NÜKLEER SİLAH
Kanada'nın Toronto eyaletindeki Lessonde Üniversitesi'nde görev yapan William Colgan, "İnşa edenler, bu üssün bir daha yüzeye çıkmayacağını düşünmüştü. Ancak 1960'larda daha "küresel ısınma" terimi bile yoktu. Ancak günümüzde görüyoruz ki iklim değişiyor.

Orada gömülü olan şeylerin gömülü kalıp kalmayacağı sorunuyla karşı karşıyayız" dedi. Konuya ilgi gösteren dünya basını, üssün 1951'de Danimarka hükümetinin izniyle, Sovyetler Birliği'ni doğrudan vurabilecek nükleer füzeler barındırması için inşa edildiğini ve bu dev merkezde çeşitli bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü hatırlattı.

ATIKLARIYLA TERK EDİLDİ
Daha sonra, sürekli hareket halindeki buzulların büyük bir risk içerdiği anlaşıldı ve 1967'ye kadar araştırma merkezi olarak kullanılan üs terk edildi.

Ancak Colgan ve ekibine göre, günümüzde bile atıfta bulunulan bilimsel araştırmaların yürütüldüğü Camp Century'nin atıkları öylece bırakıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.