Adidas’tan geri dönüştürülebilir ayakkabı; FUTURECRAFT.LOOP

Adidas kullanıcılarının karşısına yüzde yüz geri dönüştürülebilir performans ayakkabı modeli FUTURECRAFT.LOOP ile çıktı.

Adidas’tan geri dönüştürülebilir ayakkabı; FUTURECRAFT.LOOP

Uzun bir süredir geri dönüştürülebilir bir ayakkabı modeli üzerinde çalıştığı bilinen Adidas tanıtımını gerçekleştirdiği yeni modeliyle bunu başardığını kanıtladı.

Adidas’tan geri dönüştürülebilir ayakkabı; FUTURECRAFT.LOOP

Yüzde yüz geri dönüştürülebilir yeni performans ayakkabısı FUTURECRAFT.LOOP modelinin üretimini gerçekleştirdiğini duyuran Adidas, 2015 yılından buyana geri dönüştürülebilir ürünlerle ilgili çeşitli projeler yürütmeye devam ediyordu. Firma geri dönüştürülebilen ayakkabı modellerinde gerçekleştirdiği çalışmalarında okyanus atıklarını kullanıyordu.

Firma tarafından yapılan açıklamalarda kullanım süresinin sona ermesi ile geri dönüşüm döngüsüne katılacağı bildirilen performans ayakkabısı  FUTURECRAFT.LOOP modelinin tek ham madde kullanılarak üretildiği belirtildi. Daha önce kısmen geri dönüştürülebilen modellerinde birden fazla ham madde kullanan firma bu yeni modelinde tek bir malzeme (Thermoplastic Polyurethane) kullanıldığını açıkladı. Geri dönüştürülebilir ve çevreci spor ayakkabı modelleri konusunda projeler geliştireceğini yaptığı basın açıklaması ile duyuran Adidas, 2019 yılında Parley ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde 11 milyon çift ayakkabı üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Firma yaptığı açıklamalarda geri dönüştürülebilen FUTURECRAFT.LOOP modelinde herhangi bir yapıştırıcının kullanılmadığını belirtirken, ayakkabının ayakkabı yüzü, orta taban, bağcıklar, ayakkabı astarı ve ayakkabının dış tabanın farklı yoğunluklara sahip olduğu açıklandı.

FUTURECRAFT.LOOP modelinin fiyatı ne kadar olacak ?

İlerleyen dönemlerde renkli modellerinin de üretileceği açıklanan yeni model şu an için sadece beyaz renkte geliştiriliyor. İlk aşamada yeni modelden sadece 200 çiftin kullanıcılara sunulacağı belirtilirken, fiyatının ne kadar olacağı konusunda firmadan resmi bir açıklama yapılmadı.