Adobe, hizmet şartlarını gelen tepkiler sonrası güncelliyor

Adobe, yakın zamanda yaptığı değişiklikler sonrası gelen yoğun tepkiler üzerine hizmet şartlarını yeniden düzenliyor. Kullanıcıların tepkileri, Adobe’un politikasını daha kullanıcı dostu hale getirmek için harekete geçmesini sağladı.

Adobe, hizmet şartlarını gelen tepkiler sonrası güncelliyor

Adobe, son hizmet şartları değişiklikleri nedeniyle yaşanan müşteri tepkilerinin ardından, AI ve içerik sahipliği gibi konularda daha fazla ayrıntı eklemek için hizmet şartlarını güncelliyor. Şirket, blog yazısında “İçeriğiniz sizin ve hiçbir zaman herhangi bir yapay zeka aracı için kullanılmayacak” ifadelerine yer verdi.

Photoshop, Premiere Pro ve Lightroom gibi ürünleri kullanan aboneler, Adobe’un onların yaptığı çalışmaları, AI modelleri eğitmek için kullanabileceğini düşündükleri nedeniyle son derece tepkiliydi. Kullanıcılar , Adobe’un AI kullanarak çalışmalarını kopyalayıp yeniden satabileceğini düşünüyorlar. Adobe, yeni kullanım şartlarının esasen ürün geliştirme programı ve içerik denetimi gibi yasal sebeplerle koyulduğunu belirtti. Ancak, birçok kullanıcı durumu bu bu kadar basit görmedi ve Adobe’un bu konuda daha net olması gerektiğini ifade etti.

Şirketin ürün müdürü Scott Belsky, “Müşterilerin verilerinin nasıl kullanıldığı ve yapay zeka modellerinin nasıl eğitildiği konusunda endişeli olduğu bir dünyada, müşteri verilerini ve içeriklerini barındıran şirketlerin politikalarını sadece kamuoyuna değil, yasal olarak bağlayıcı kullanım şartlarında da açıklamaları gerekiyor” dedi.

Adobe, hizmet şartlarını gelen tepkiler sonrası güncelliyor - Resim : 1

Adobe, hizmet şartlarını daha anlaşılır bir dil ve örneklerle yeniden düzenleyeceğini belirtti. Ayrıca, kullanıcıların ürün geliştirme programlarından çıkabileceğini ve lisansları daha dar kapsamlı faaliyetler için sınırlayacaklarını ekledi. Adobe, bulutta bulunan verileri taradığını ve yerel olarak depolanan içeriklere bakmadığını belirtti. Son olarak, şirket yeni değişiklikler hakkında müşteri geri bildirimlerini dinleyeceğini vurguladı.

Adobe, Haziran ayının başında yaptığı güncellemede, orijinal belirsiz dili koruyan ve özür içermeyen bazı küçük değişiklikler yayınlayarak durumu daha da kötüleştirdi. Bu durum, Creative Cloud hizmetine abone olan kullanıcıların topluca aboneliklerini iptal etme tehditlerine yol açtı.

Adobe ayrıca, Firefly sistemini yalnızca Adobe Stock görüntüleri üzerinde eğittiğini iddia ediyor. Ancak, birçok sanatçı, isimlerinin Adobe’un stok görüntü sitesinde arama terimi olarak kullanıldığını belirtti. Sonuçlar, bazen sanatçıların tarzlarını taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulmuş sanat eserlerini içeriyor.

Adobe’nun son blog yazısı, planladıkları değişiklikler hakkında ayrıntılı bir açıklama ile birlikte gerçek bir özür niteliği taşıyor. AI ve telif hakları alanlarına ek olarak, kullanıcıların ürün geliştirme programlarından çıkabileceğini ve lisansların gerekli faaliyetlere daha dar kapsamda uyarlanacağını vurguladı. Ayrıca, buluttaki verileri taradıklarını ve yerel olarak depolanan içeriklere bakmadıklarını belirtti. Son olarak, şirket yeni değişiklikler hakkında müşteri geri bildirimlerini dinleyeceğini belirtti.