Adolf Hitler'in şüpheli ölümü - Page 1

Normandiya’ya çıkarma yapan Müttefik Birlikleri batıdan, Sovyetler Birliği ise doğudan Almanya’ya girmiş, başkent Berlin’e doğru ilerliyordu. Hastalıklı bir ideoloji uğruna tüm dünyayı birbirine katan Nazi Almanyası yenilmişti. Hitler’in tek bir seçeneği kalmıştı. O seçenek, yaptıklarının hesabını vermek zorunda kalmadan ya da sonu eski dostu Mussolini gibi olmadan önce intihar etmekti.

Adolf Hitler'in şüpheli ölümü - Page 2

İkinci Dünya Savaşı boyunca ateşlenen milyarca merminin ardından, Hitler’in kendi silahından çıkan tek mermi, hikayenin noktası olmuştu. 30 Nisan 1945 günü, Berlin’deki sığınağında Almanya’nın iki taraftan nasıl talan edildiğine dair haberleri almakta olan Hitler, karısı Eva Braun’u da yanına alarak sığınaktaki odasına çekildi. Önce Hitler’in sadık aşkı Eva kırdı siyanür kapsülünü. Ağızda kırılan kapsül saniyeler içinde etkisini gösterdi, Hitler’in gördüğü son ölüm karısının ölümüydü. Sıra kendisine geldi. Siyanür kapsülünü ağzında kırdı ve işini garantiye almak için tabancasıyla başına bir el ateş etti.

Adolf Hitler'in şüpheli ölümü - Page 3

Hitler ölmüştü ama emirleri hala bitmemişti. Cesedi, Stalin’in elinde oyuncak olmasın diye ya da aklından her ne geçtiyse yakılmasını emretmişti. Hitler’in son emri de, her emri gibi yerine getirildi ve ölümünün hemen ardından sığınağın yakınlarında bir yerde Adolf Hitler ve Eva Braun’un cesedi yakıldı.

Adolf Hitler'in şüpheli ölümü - Page 4

Hitler’in ölümünden 1 hafta sonra Almanya resmen teslim olmuş ve Mihver Devletler mutlak bir yenilgi almıştı. Geride kalanlar için şimdi ortalığı toparlama, yeni savaşlara hazırlanma ve suçluları cezalandırma vaktiydi. Tüm dünyanın cevap beklediği soru şuydu; Almanya yenilmişti ama bu Hitler denilen adam neredeydi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.