Güncel

Afrin'de tankları PULAT koruyacak

Tanklara yapılan saldırıları etkisiz hale getirmek için geliştirilen PULAT güvenlik sisteminin Afrin'de kullanılacağı açıklandı.

Tanklar PULAT ile korunacak

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, PULAT Aktif Koruma Sistemi'nin Mart ayı sonu, Nisan ayı başı gibi Afrin'deki tanklara monte edileceğini duyurdu. Geliştirilen bu sistem tanklara atılan ısı ya da hareket güdümlü füzelerin anında tespit edilip, füze tanka ulaşmadan imha edilmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde halen devam eden Afrin harekatında bir tank isabet almış ve 5 askerimiz şehit olmuştu. Bu saldırıların önüne geçmek için geliştirilen tank koruma sistemi PULAT, tanka gelen her türlü saldırıyı radarları sayesinde 360 derece tarayarak takip ediyor.

Afrin'de tankları PULAT koruyacak - Resim : 1

PULAT, tanka atılan antitank füzeleri ve roketleri 10 metre kala tespit edilip imha edecek olan sistem önümüzdeki günlerde Afrin hareketına katılan tanklara monte edilecek. Kar, yağmur, çamur ve tozdan etkilenmeyen PULAT, Aselsan tarafından geliştirildi. Aynı anda birden fazla tehdide karşı savunma sağlayabilen sistemin bir diğer alternatifi ise AKKOR isimle savunma kalkanı. Yine tanklarda kullanılacak olan AKKOR, antitank füzelerini 100 metre kala karşılayabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.