Ağ bağlantınızın yavaş olmasının 11 nedeni - Page 1

Cep telefonları, mikrodalgalar, bluetooth cihazları bağlantınızı yavaşlatabilir. Çevrenizdeki sinyal trafiği nedeniyle veri aktarımında yavaş bir modeminiz varsa, kablosuz bağlantınızın yavaş olması dünyanın en doğal durumu.

Ağ bağlantınızın yavaş olmasının 11 nedeni - Page 2

Kablosuz bağlantı cihazları, aynı anda veri alıp bir yandan da gönderemiyor. Wi-Fi cihazları bir seferde veriyi ya alır ya da gönderir. Yani aynı anda iki işlem birden yapamaz. Bu yüzden kablosuz bağlantı sağlayan cihazlara yarı-çift yönlü sistem deniyor. Eğer modeminize kablo ile bağlanıyorsanız, o zaman tam-çift yönlü sistem kullanıyorsunuz demektir. B öylelikle aynı anda hem veri gönderip hem de alabilirsiniz. Bu da doğal olarak bağlantı hızınızı arttırır.

Ağ bağlantınızın yavaş olmasının 11 nedeni - Page 3

Aynı Wi-Fi ağına birçok kişi giriyorsa, o bağlantıdan hayır beklemeyin. Aslında bu sorunu çözebilirsiniz. Modeminizde kablosuz sinyal gönderebilecek birçok “kanal” bulunuyor. Bu kanallardan istediğimizi seçebiliyoruz fakat genelde bununla pek uğraşmayız. Fakat siz modeminizin “kanal ayarları”nı değiştirerek en kullanılanı seçerseniz hızınızda dikkate değer bir artış görebilirsiniz. Eğer kanal seçiminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, ücretsiz inSSIDer uygulamasını kullanarak kendiniz için en uygun kanalı bulun.

Ağ bağlantınızın yavaş olmasının 11 nedeni - Page 4

Kalabalık bir ortamda iseniz, modeminiz en verimli kanalı bulmaya uğraşırken bağlantınızın yavaşlamasına neden olur. İnternet servis sağlayıcılarına yavaş bağlantı nedeniyle çok fazla kızmanıza gerek yok, çünkü onların da yapabilecekleri pek fazla bir şey yok. Fakat üşenmekten artık vazgeçin ve bağlantınız için bir kanal seçimi yapın. Bu şekilde internet hızınızı arttırmış olacaksınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.