Güncel

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvurusu bugün başladı!

Ales 2014 yılı sonbahar dönemi ales başvuruları başlangıç tarihi bugün itibariyle başladı. İşte başvuru için gerekli koşullar.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvurusu bugün başladı!

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi başvuruları bugün başladı. ÖSYM'nin internet sitesinden verilen duyuruya göre, ALES Sonbahar Dönemi Sınav başvuruları, 22 Eylül yani bugün başlamış olup 1 Ekim 2014 tarihinde sona erecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek için ALES'e girmek gerekiyor.

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yükseklisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES'e girmiş olma koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilecek.Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekiyor.

1411391228_img20140922154741.jpg

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES'e yabancı uyruklularda girebilecek. Sınava başvurmak isteyen adaylar, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden başvurularını yapabilmekte. Kılavuzun dağıtımı yapılmayacak. Kılavuzda, başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Peki Ales başvuru ücreti ne kadar ve nerelere yatırılabilecek?

Ales sınavı 23 kasım tarhinde yapılacaktır. Sınav tarihine sayılı günler kalmışken ales başvuru ücreti de belli oldu. Ales başvuru ücreti 50 TL olup, ziraat bankasına şube veya bankamatiklerden yatırılabiliyor. Öte yandan Aleses başvuru ücreti yatırmak için üç farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlar internet yoluyla, posta yoluyla, başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.