Güncel

Akaryakıt fiyatları 70 gündür düşüşte! Yeni rekor!

Akaryakıt fiyatlarının tam 70 gün üst üste düşmesi, ülkemizdeki zamlar için “bütün dünyada durum bu” diyenlerin en güçlü argümanını ellerinden alabilir.

Akaryakıt fiyatları 70 gündür düşüşte! Yeni rekor!

Akaryakıt fiyatlarının bir anda yükselmesi ve tüm dünyada küresel bir krize sebebiyet vermesinin temel nedeni tabi ki Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş oldu. Dünyanın bir anda kendini böyle bir kaos içerisinde bulmaya hazır olmaması nedeniyle arz sorunlarına karşılık talep yönlü yaşanan artış, başta akaryakıt ve doğalgaz olmak üzere bütün enerji kalemlerinin fiyatlarında yukarı yönlü bir sıçrama yaşanmasına neden oldu. Tabi dünyadaki her ülke gibi Türkiye’de bu durumdan nasibini aldı ve Motorin 30-TL’ye Benzin ise 28-TL’ye dayandı.

Bununla birlikte son zamanlarda iki zam bir indirim gelen akaryakıt fiyatlarının tüm dünyada aynı şekilde seyrettiğini söylemek pek mümkün değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde tam 70 gündür üst üste ve aralıksız bir şekilde akaryakıt fiyatları aşağıya doğru iniyor. Bunun anlamı 70 gün boyunca hiç aynı yerinde de kalmadı, hiç ara zam da almadı sadece fiyatlar düştü. ABD’de yaşanan bu olay 2005’ten sonra görülen en büyük aralıksız indirim olarak kayıtlara geçerken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2005 yılında 117 gün boyunca süren daha uzun bir indirim dönemi de yaşanmıştı.

Akaryakıt fiyatları 70 gündür düşüşte! Yeni rekor!

Bu ülkedeki 70 günlük indirime bakıldığı zaman benzinin yaklaşık %23 oranında, motorinin ise %14 oranın ucuzladığını görüyoruz. Aslında 70 günlük süre baz alındığında Türkiye’de de durum pek farklı değil. Yani en son benzin ve motorini 70 gün önce aldıysanız ve bugün bir kez daha akaryakıt alacaksanız, Benzinde %24 motorinde ise %11 dolaylarında indirim görmüş olacaksınız.

Ancak Türkiye’nin ABD’den farkı bu 70 gün boyunca tüketicilerin bir gün indirimli diğer gün zamlı fiyatlardan yakıt alması. Yani sürekli bir indirim söz konusu olmadığı arada pek çok defa zam uygulandığından sürücülerin 70 gün öncesine göre fiyat avantajları, yukarıda belirttiğimiz oranların yarısından daha azına tekabül edecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.