Güncel

'Akıllı KenTT' uygulaması Karaman'da başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan "Akıllı KenTT" projesini memleketi Karaman'da başlattı.

'Akıllı KenTT' uygulaması Karaman'da başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türk Telekom grubunun ortak projesi olan "Akıllı KenTT" uygulaması Karaman’da düzenlenen bir programla başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı programda, Bakan Elvan “2015 yılında özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında bakanlık olarak sağlayacağımız destek 1 milyar TL’dir. Çünkü biz bu alanda Türkiye’nin altyapısının daha da gelişmesini, daha da güçlendirilmesini arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ndeki konferans salonunda gerçekleştirilen programa Bakan Lütfi Elvan’ın yanı sıra Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeleri ve yöneticileri ile çok sayıda davetlinin katıldı. Programda Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, ilk kez entegre bir “Akıllı KenTT” uygulaması Karaman’da başlatıldı.

Akıllı KenTT’ler öncelikle tasarruf sağlayacak. Belediyenin, valiliğin tüm kamu kurum ve kuruluşlarının daha etkin, daha verimli çalışmasını sağlayacak. Akıllı KenTT’ler buna ek olarak daha az para harcayarak daha çok iş yapma imkanını ortaya koyacak.

Akıllı KenTT sisteminin getireceği kolaylıklardan örnekler veren Bakan Elvan, “Akıllı KenTT ile ilgili aklınıza ne kadar soru geliyorsa her bir vatandaşımızın, her bir bireyin aklına gelen soruyu yine kent içinde yer alan akıllı sistem aygıtları ile görebilme, anlayabilme ve kendisini yönlendiren sistemden bu bilgileri temin edebilme imkanına kavuşacak. Trafik ile ilgili bana verilen bilgiye göre özellikle akıllı kavşaklarda kaza oranlarının yüzde 65 oranında azaldığı söyleniyor, dünyadaki uygulamalar dikkate alındığında. Şimdi Karaman’da akıllı kavşak uygulamasını başlattık. Trafiğin akışına göre sistem kendisini entegre ediyor, kendisi kararını veriyor. Ne zaman kırmızı yanacak, ne zaman sarı yanacak, ne zaman yeşil yanacak, bunun kararını sistem veriyor. Arabanızı park edeceksiniz, belki şoför olarak da biraz acemisiniz. Akıllı sistem arabanızı park etmenize yardımcı olacak. Nerelere park etmeniz gerektiği konusunda bilgi verecek” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom grubu öncülüğünde gerçekleştirilen Akıllı KenTT projesi kademeli olarak diğer illerde de başlatılacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.