Güncel

Akıllı şehir Gaziantep

Akıllı şehircilikte Türkiye’ye örnek olan Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi ve Turkcell işbirliği ile önemli yeniliklere imza atıldı.

Akıllı şehir Gaziantep

Turkcell'in teknolojik altyapısını oluşturduğu şehirde, insanların hayatı kolaylaştırılırken milyonlarca liralık tasarruf sağlandı, Gaziantep çevreye daha duyarlı bir kent oldu.

Enerjide dev tasarrufGaziantep’te bulunan dört Organize Sanayi Bölgesi’nde 900 adet elektrik sayacı Turkcell teknolojisiyle gerçek zamanlı olarak okunabiliyor, anlık enerji tüketimi ve güç bilgileri abone bazında alınabiliyor. Akıllı Sayaç sayesinde elektrik şebekesindeki kaçak kullanım yaklaşık yüzde 90 oranında önlendi. Eskiden yüzde 4 olan kayıp-kaçak oranı, yüzde 0,5’e düşürüldü. Böylece yılda 25.5 milyon lira tasarruf sağlandı.

Su daha verimli kullanıldı: Kısıtlı kaynaklara sahip Gaziantep’te 50’ye yakın derin su kuyusu ve su depoları uzaktan izlenerek doğal kaynakların daha verimli kullanılması sağlandı, su taşmalarının tamamı önlendi.

Akıllı Durak: Gaziantep tramvay hattındaki 28 adet Akıllı Durak ile toplu taşımada vatandaşın tramvay bekleyerek duraklarda geçireceği zaman günlük ortalama 20 dakika kısaltılıyor. Yol durumundan kaynaklanan gecikmeler ve duraklarda oluşabilecek yığılmalar görülerek zamanında müdahale edilebiliyor.

Tramvay ve Otobüslerde ücretsiz Wi-Fi: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet veren 93’ü otobüs ve 28’i tramvay olmak üzere toplam 121 adet toplu taşıma aracında Gazianteplilere internet hizmeti veriliyor.

Hafriyat araçlarının takip edilmesi: Belediye, taşeron firmalara ait 900’ü aşkın hafriyat kamyonunu takip edebiliyor ve harfiyatın daha önce belirlenen alanlara boşaltılması sağlanıyor.

Araç İzleme ve Yönetimi: Şehirde can ve mal güvenliğini sağlamak için 300’den fazla Belediye aracı (itfaiye, çöp kamyonu, zabıta) uzaktan izlenerek yönetiliyor.

Park ve bahçe sulama: 17 dönümlük bir alanda yer alan Botanik Park, topraktaki ve havadaki nem oranı ölçülerek otomatik olarak sulanıyor. Toprağın ihtiyacı kadar sulama yapılmasıyla su tasarrufunun yanı sıra bitkiler de sağlıklı olarak yetiştiriliyor. Ayrıca, ortalama yüzde 15 su tasarrufu sağlanmakla birlikte, bitkilerin ihtiyacı olan rutin bakımlar daha verimli yapılıyor.

Isı Takibi: Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan hayvanlar için ısı takibi yapılıyor. Bu sayede her bir hayvanın fizyolojik özelliklerine göre ısı değerleri ayarlanabiliyor. Ayrıca sıcaklığın istenen değerlerin dışına çıkması durumunda da SMS ile ilgili bakıcıları anlık uyarı gönderilebiliyor.

Turkcell En Yakın UygulamasıVatandaş, konumuna göre en yakın eczane, hastane, ATM vb. gibi noktaları cep telefonuna yüklediği uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.