Güncel

Akıllı telefonlar ve tabletler nasıl olur da bir klozetten daha fazla bakteri taşıyor?

Araştırmacılar, bazı tablet bilgisayarların ve akıllı telefonların dokunmatik ekranlarında bir klozette bulunandan daha fazla bakteri taşıdığını belirtiyorlar.

Akıllı telefonlar ve tabletler nasıl olur da bir klozetten daha fazla bakteri taşıyor?

Kullanıcılar Apple iPad ve Samsung Galaxy tabletleri gibi cihazlarının ekranlarını günde birçok kez açıp - kapama, kurcalama gibi işlemler yapıyorlar ve çoğu kez ellerini yıkamadan bunları gerçekleştiriyorlar. Sonuç olarak inanılması güç sayıda bakteri ekran üzerinde birikiyor.

Tüketici grubu “Which” tarafından test edilen bir tabletin, toksin oluşturarak kusma ve ishale neden olan ve  ''staphylococcus aureus'' olarak adlandırılan 600 birimlik bakteri taşıdığı ortaya çıktı.

Sıradan bir klozette bile akıllı telefon ve tablet ekranlarında bulunan bakteri sayısından daha az bakteri bulunuyor. Tüketici grubu Which, E. coli ve Salmonella gibi enfeksiyon cinsi içeren enterobakterilerin de olduğunu açıkladı.

30 tabletin 8'inde ve 30 akıllı telefonun 7'sinde yüksek risk seviyesi taşıyan 1000 'den fazla enterobakteri bulundu. En kötü tablet 15000 birim sayıda bakteri içeriyor ki, bu da 4 telefonun ve 5 klavyenin taşıdığı bakteri sayısına eşit.

Apple gibi firmalar etkin bir şekilde kullanıcıları, ekrana zarar verebileceği ihtimalinden dolayı deterjan kullanmamaları konusunda uyarıyor.

1439534758_bacteria-on-phone-1.jpg

Bu kadar çok sayıda bakteri bulunmasının nedeni, dokunmatik ekran kullanıcıların ellerini düzgün bir şekilde yıkamamaları olarak görülüyor, üstelik bazı kullanıcılar cihazlarının ekran ve klavyelerini silmeye bile üşeniyorlar.

Bir mikrobiyoloji uzmanı, gıda sektöründe çalışan birinin ellerinin üst seviyede bakteri taşıması durumunda, o kişinin derhal temel hijyen eğitimi alması gerektiğini kaydediyor.

Which grubunun editörü olan Richard Headland: '' Herhangi bir akıllı telefonun veya tabletin ekranında normal bir klozetten daha fazla mikrop taşıması şok edici bir durum.  Hastalıklardan korunmak için cihazların düzenli bir şekilde ve iyice temizlenmesi gerekiyor.''  açıklamasında bulundu.

Editör, deterjandan kullanmaktan ziyade  en iyi yöntemin nemli, yumuşak ve tüy bırakmayan bir bez olabileceğini söyledi. Apple’ın ekrana zarar verebilen alkol içeren temizleyicilerin iPad ve iPhone' larda kullanılmaması konusunda kullanıcıları uyardığını bir kez daha hatırlatalım. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.