Akıllı telefonlarda mobil sağlık uygulamaları - Page 1

Akıllı telefonda hap kutusu
Yaşlılar çoğu zaman ilaç alma zamanlarını unutabiliyor. Artık hatırlatan bir uygulama var. 'Sağlık' adlı bir App hangi ilacın ne zaman alınacağını haber veriyor. Kullanıcı, telefon üzerinden içtiği hapı bir dokunuşla çentikliyor.

Akıllı telefonlarda mobil sağlık uygulamaları - Page 2

Diyabet kontrol altında
Mobil uygulamalar diyabetlilere de yardımcı oluyor. Kan şekeri seviyesini, ilaç alımlarını veya kilo seyrini takip etmek için bir takım sağlık uygulamaları mevcut. Uygulamaya iletişim bilgilerinin yanı sıra nöbetçi doktor ve eczanelerin telefon numaralarını kaydetmek mümkün.

Akıllı telefonlarda mobil sağlık uygulamaları - Page 3

Ucuz ultrason
ABD’li Mabisante şirketi, iPhone’lara takılabilen bir ultrason başlığı geliştirdi. 7 bin 500 dolar değerindeki başlık bir Ultrason App'i ile kullanılıyor. Görüntü kalitesi çok iyi olmasa da acil yer ve durumlar için ideal olan sistem normal ultrasondan da 10 kat daha ucuz.

Akıllı telefonlarda mobil sağlık uygulamaları - Page 4

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları
Uganda’da bir hemşireye 5 bin hamile kadın düşüyor. Buna ek olarak genellikle en yakın sağlık kurumu birkaç kilometre uzaklıkta. Ugandalı yazılımcılar WinSenga adlı bir App geliştirdi. Bu App sayesinde bir steteskop akıllı telefona bağlandığında anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının kaydedilmesi mümkün olabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.