Güncel

Akıllı telefonların insan beynine etkisi!

Akıllı telefonlar beynimizi nasıl etkiliyor? bilim adamları bu sorunun cevabını aradı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Akıllı telefonların insan beynine etkisi!

Akıllı telefondan mesaj gönderme, internette gezinme gibi aktiviteleri yaparken beyniniz ve parmaklarınız arasında nasıl bir iletişim kuruluyor? Yapılan bir araştırmaya göre dokunmatik ekrana parmak uçları dokunduğu zaman beyinde daha fazla aktivite görülüyor.

Zürih Üniversitesi’nde uzmanlar parmak hareketleriyle tetiklenen duyu-motor korteksindeki hareketlenmeyi inceledi. Bu kapsamda deneklerin başına 62 elektrot bağlanarak başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın hareketlerinin beynin söz konusu bölgede yarattığı elektriksel potansiyel gözlemlendi.

1429478450_img20150420001353.jpg

Sonuca göre dokunmatik akıllı telefon kullananların beyinlerindeki değişim, sıradan cep telefonları kullananlardan daha yüksek. Zürih Üniversitesi’nden Arko Ghosh, araştırmasını yaparken insan beynindeki değişimlerinin günlük olarak takibinin bu telefonlarla yapılabileceğini ortaya koyuyor.

Dünyada yaklaşık 2 milyar akıllı telefon kullanıcısı var. Uzmanlar bu konudaki çalışmaların önümüzdeki dönemde çeşitleneceğini söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.