Güncel

Akla zarar bankamatik soygunu!

Siber soyguncular bankamatikleri öyle bir yöntemle soydular ki.

Akla zarar bankamatik soygunu!

Siber soyguncular, banka soygunlarına yeni bir boyut getirdiler. Artık hırsızların bankalara girip "eller yukarı bu bir soygundur" dediği devir kapanıyor gibi görünüyor. Hırsızların ATM denilen bankamatiklere delik açarak, bir USB hafıza çubuğuyla, kendi yazılımlarını bilgisayara yükledikleri belirlendi.

Ayrıntıları Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan bilgisayar korsanlığı konulu bir konferansta anlatılan soygun, Avrupa'da adı açıklanmayan bir bankanın ATM'sinde gerçekleşti. Temmuz ayında gerçekleşen olay, söz konusu bankanın, çok sayıda bankamatiğinin kasasındaki paranın boşalması ile anlaşıldı.

1388582951_157264.jpg

Delik açılan bankamatiklere bir hafıza çubuğu takılarak sahte bilgiler yüklendi. Delik açılmamış gibi geri kapatıldığı için fark edilmedi. Soyguncular virüslü yazılımı yükledikten sonra, seçtikleri herhangi bir zamanda, özel bir arayüzü harekete geçiren 12 haneli bir şifreyi yazıyordu. Bu 12 haneli şifrenin girilmesinden sonra, bankamatik soyguncuya özel bir menü açtı ve kasasındaki toplam para miktarını ve her bir cins banknottan kaçar adet bulunduğunu gösterdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.