Araç 4 metrenin altında bir uzunluğa (süper miniler kadar) ve 2 metre genişliğe (Audi Q7 198 cm. diye düşünün) sahipken yükseklik süper sporlar ebadında 1.18 cm. Anlayacağınız kısa kaslı ve iyi yol tutacak ebatlarda. Tamamı alüminyumdan üretilmiş turbolu (turbo şarj yazmayı sevemedim bir türlü) bir dört silindirli kaputun altında yer alırken şanzıman çift kavramalı olarak tasarlanmış.

Alfa'nın son zamanlarda sürüş modlarını seçmeye yarayan D.N.A (Dinamik , Normal , All weather )bu araçta da olacak. DNA'ya birde Race modu eklenecek (R.D.N.A olur herhalde). Şase karbon destekli ve kilogram başına 4 beygir düşüyor. Şöyle kabaca bahsedersek normal bir otomobil için beygir başına 11kg düşerken bu araçta 4 beygir. Normal bir aracın 3 katı daha az yükle baş ediyor da diyebiliriz. Alfa Romeo zaten ezelden beri ateşli (sportif yürekli) otomobiller üretir. 4C bunlardan 33 Stradale'yi kendine örnek almış. Boyutlar, aracın genel duruşu 33 Stradale'nin yeniden yorumlanması gibi. Bu yorumu 8C örnek alınarak yaptığınızda ortaya sanat eseri kıvamında bir araç çıkıyor. Aşağıda bu ''eserlerden'' ilham alınanları sizlerle paylaşmak istedim.

Bir diğeri de tabi ki 4C'nin babası saydığımız 8C. Spider versiyonu da var ama burada örnek alınan Competizione versiyonu. Ve ne kadar benzediklerini anlatmak için 8C'nin altında 4C'yi paylaşıyorum ki benzerlik anlaşılsın.

Motor şu an Guiletta modellerinde kullanılan 1750 turbo motorun çok daha gelişmiş bir versiyonu. 297 beygir güç sunuyor ve bunu Alfa'nın geliştirdiği çift kavramalı şanzımanla arka tekerlere aktarıyor. 2011'de Auto Bild design award, 2012'de Concept cars & design awards ve son olarak 2013'de En heyecan verici otomobil ödülü kazanan bu araç 83. Cenevre Otomobil Fuarında petrol kafalarla buluşacak. İyi seyirler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.