Limon, çam ağacı ya da diğer kokular Pastanenin önünden geçerken burnunuza gelen tarçınlı kek kokusu, tabii ki satışları arttırabilir ancak bütün güzel kokular, ticari açıdan, satış arttırmaya yardımcı değildir. Havada hafif bir koku olduğunda müşteriler % 20 daha fazla para harcar. Ancak bu sade bir koku olmalıdır. Örneğin, portakal, limon ya da çam ağacı kokusu, yeşil çay karışımlı portakal kokusundan daha etkilidir. Beynin, sınırlı bir işleme kapasitesi vardır ve karışık kokular algıyı dağıtabilir.

Adele ya da Led Zeppelin tarzı müzikler Yavaş sayılabilecek pop/rock şarkıları, daha fazla alışveriş yapmamızı sağlar. Yavaş bir ritm, müşterinin adımlarını yavaşlatır. Melankolik müzikler ise, müşteride biraz keyiflenme arzusu yaratır.

Akıllı telefonlar gibi parlak, düz ve yeni oyuncaklara dokunmak Bu parlak aletlere ne kadar dokunursanız, alma isteğiniz o kadar artar. Bir nesne ile temas kurmak, üzerinde kontrol sahibi olma ve o nesneyi edinme isteğimizi arttırır. Bu nedenle, Bana Dokun, Beni Dene gibi işaretler gördüğünüzde iki kere düşünün.

Hiçbir şey almak zorunda olmadığınızı söyleyen satıcı Satıcı size kibarca, o elmas bileziği almanız gerektiğini ama tabii ki almamakta özgür olduğunuzu söylediğinde dikkat edin çünkü taktik uyguluyor. Almamakta özgür olduğunuzun söylenmesi, satış ısrarından daha etkili bir taktik. Çünkü özgürlük kelimesini duyduğumuzda kontrolün bizde olduğunu hissedip, evet diyoruz. Bu klasik bir ters psikolojidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.