MP3:Alman mucit Karlheinz Brandenburg’un buluşu MP3 ya da diğer adıyla MPEG-2 Audio Layer III, müzik dünyasında devrime yol açtı. Sesleri sıkıştırarak taşınabilir hale getiren bu buluş sayesinde şarkıları kodlayıp sıkıştırmak, kaydedip çalmak ve transfer etmek çocuk oyuncağı haline geldi.

Elektrikli matkap:“Eli iş yapan erkeğin‘ sembolü haline gelen elektrikli matkap da bir Alman icadı. Alet kutularının vazgeçilmezlerinden olan matkap gerçi 1889’da Avustralya da icat edildi. Ama taşınabilir modelini Ludwigsburglu girişimci Wilhelm Emil Fein 1895’te buldu.

Fanta:Amerikalılar İkinci Dünya Savaşı’nda Almanları cezalandırmak için Coca-Cola ambargosu koydular. Coca-Cola’nın Almanya bölüm yöneticisi olan Max Keith pes etmeyip kolları sıvadı ve peynir altı suyu ve elma gibi malzemeleri karıştırıp Alman piyasası için ayrı bir gazlı içecek icat etti. Gerçi tarifi 1941‘den bu yana değişti, ama sıcak yaz günlerindeki serinletici etkisi hala sürüyor.

Kahve filtresi:Hepimizin içinde bir mucit yatar. 1908 yılında ev kadını Melitta Bentz, yaptığı kahvenin tadını acı bulup deneylere girişir. Kağıttan bir filtre kullanmayı dener, sonuçta aromatik bir kahve elde eder. Bu fikrin patentini almayı da ihmal etmez. Günümüzde bir aile şirketi olan Melitta Group’ta 3 bin 300 kişi çalışıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.