Güncel

ALTAY ve ANKA'ya talip var !

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Gobail'in Türkiye'yi ziyaretinin nedeni belli oldu.

ALTAY ve ANKA'ya talip var !

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Gobail'in Türkiye'yi ziyaretinin nedeni belli oldu. Orgeneral, Ankara'ya yaptığı resmi ziyarette, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

Bu ziyaretin sebebi ise 2 milyar dolarlık silah satışı olduğu ortaya çıktı. Haberlere göre Türkiye'nin, Suudi Arabistan'a, milli insansız hava aracı "ANKA" ile milli tankı "ALTAY"ı satmak için sözleşme görüşmeleri yürütüyor.

1366630839_altayveankayayerlimotorgeliyorh19992.jpg

Ayrıca 200 kilometrelik link menziline ve 18 saat uçuş kapasitesine sahip olan ANKA ile Suudi Arabistan'ında ilgilendiği söyleniyor. ANKA, görüşmelerde sorun oluşmaz ise Suudi Arabistan ordusuna da üretilecek.

1366630866_tank9709.jpg

Suudi Arabistan'ın milli tank "ALTAY" ile de ilgilendiği haberler içinde yer alıyor. ALTAY'ın maliyetinin 5,4 milyon dolar olacağı söyleniyor. Suudilerin elindeki ABD yapımı maliyeti 8,58 milyon dolar olan "Abrams" tanklarının yerine ALTAY'ı tercih etmesi normal görülüyor.

Yorumlar
s@mi
sonu gelmez abd getirtmez
Cevapla
mert
zaten cogu seyde turklerin eli vardi ama amerika el koyuyordu ins simdi turkiye sahip cikar muhendislerine
Cevapla
ali
Olay budur.asirlardir sömürdükleri yeter.bizim muhendislerimiz daha iyisini yapiyor,yapar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.