Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 1

Para ve emtia piyasalarında gözler geçtiğimiz hafta çarşamba günü açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz ayına ait toplantı tutanaklarındaydı. Fed tutanaklarında enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar faiz artışlarına devam edileceği mesajı verildi. Fed temmuz ayında politika faizini 75 baz puan yükselterek yüzde 2.50 seviyesine çekmişti.


Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 2

Geçtiğimiz haftaya 1800 doların üzerinde başlayan ons altın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin daralma kaydetmesiyle düşüşe geçmişti. Çin’de sıfır Covid politikası kapsamında uygulanan karantinalar ekonomik aktiviteyi olumsuz etkiliyor.


Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 3

Çin ekonomisinin resesyona girebileceğine yönelik endişeler altın fiyatlarının hızlı düşmesine yol açmıştı.


Altın fiyatında büyük düşüş! Çeyrek altın ne kadar oldu? - Page 4

Ons altın geçtiğimiz haftayı 1747 dolardan tamamladı. Haftalık bazda ise ons altın yüzde 3’ten fazla değer kaybetti.


Dolar endeksi haftanın zirvesinde


Fed toplantı tutanaklarında faiz artışlarına devam edileceği mesajının verilmesi ve bazı Fed yetkililerinin eylül ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda politika faizinin 75 baz puan yükseltilmesine yönelik görüş bildirmesiyle dolar küresel çapta güçlendi. Dolar endeksi bugün 108.475’ee ulaşarak 5 haftanın zirvesine çıktı.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.