Altın haftaya nasıl başladı? Çeyrek altın ne kadar oldu?

Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta gerçekleşen yükseliş haftanın ilk gününde yerini yatay seyre bıraktı. Uzmanlar ABD'den gelen işaretlerin olası bir yükseliş konusunda belirleyici olacağı görüşünde.

Altın haftaya nasıl başladı? Çeyrek altın ne kadar oldu?

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma hızını keseceği beklentisini pekiştirmesiyle geçen haftayı kazanımla tamamlasa da bu haftanın ilk işlem gününe yatay seyirle başladı.

Dolar başlıca para birimlerine karşı üç haftanın dip seviyesine yakın işlem görürken, geçen hafta açıklanan verilerin ABD ekonomisinde yavaşlamaya işaret etmesi Fed’in para politikasında gerçekleştirdiği sıkılaştırmanın hız keseceği beklentisini pekiştirmişti.

Geçtiğimiz haftaya 1727 seviyelerinden başlayan ons altın, hafta boyunca gösterdiği kademeli artışlarıyla haftayı mart ayının başından bu yana ilk defa yüzde 2,23 artışla 1765 seviyesinden tamamladı.

Artış Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla zayıflayan dolar ve düşen tahvil getirilerinin yanında, ABD'nin teknik olarak resesyona girmesi ile altının güvenli liman özelliğinin ön plana çıkmasıyla gerçekleşti.

Piyasada son durum

Spot piyasada ons altın kapanışa göre yatay seyrederken 1769 dolar seviyelerinden işlem gördü.

Dolar/TL’nin 17,94 seviyesinin üzerinde seyretmesi ile gram altın 1018 TL’den hareket ederken çeyrek altın 1660 TL alış ve 1673 TL satış seviyelerinde işlem gördü.

Cumhuriyet altını ise 6 bin 621 TL alış ve 6 bin 673 TL satış seviyelerinde işlem gördü.