Güncel

Amazon Apple'dan esinlendiği yeni ürününü tanıttı

Dünyanın en değerli şirketi Amazon, Apple'a bizzat rakip olarak kendi AirTag'ini geliştirmeye hazırlanıyor, Jeff Bezos ne yapıyorsun?


20 Nisan'da gerçekleştirilen Apple Spring Loaded lansmanında Apple AirTag isimli cihazlarını duyurmuştu, AirTag'ler çok dikkat çekmeyi başardı ve konuşuldu.

Öncelikle konuya pek hakim olmayanlar için AirTag'i anlatalım: AirTag kısa mesafede kablosuz bağlantı aracılığıyla kaybolmasını istemediğiniz bir eşyayı kaybetmenizi önlemek amacıyla tasarlanmış bir "takip" cihazı. Apple'ın kendi ekosistemi sayesinde AirPods'larda karşımıza çıkarttığı "anında eşleşme" özelliğinden faydalanan AirTag, Find My isimli uygulama ile telefonunuzdan size canlı konum paylaşabiliyor. Apple'ın paylaştığı verilere göre 1 yıllık bir pil ömrü sunan cihazın pili kullanıcılar tarafından değiştirilebiliyor. AirTag'ler için kılıflar bile çıkartan Apple, aynı zamanda bu cihazı istediğimiz bir çok cisime yapıştırabilmemiz için baya bir uğraşmış.

Gelelim Amazon'un AirTag'ine:

Takip cihazları üreten Tile şirketi ve kablosuz ağ teknolojilerine bağlı izleme cihazlarına akıllı kilitler üreten Level ile anlaşan Amazon, aynı zamanda bu iki firmaya Amazon Echo cihazlarının bluetooth ağlarına erişim izni verecek. Tile ile Amazon'un ortaklığı resmi olarak 14 Haziran'da başlayacak.

Bu ortaklıktan dolayı Amazon'un geliştirdiği uzun menzilli kablosuz bant protokolü Sidewalk ağı güçlendirilecek Bu bağlamda Tile şirketi Sidewalk desteğini Echo cihazlara getirerek daha geniş bir kapsama alanını destekleyecek. Amazon'un iddiasına göre Sidewalk ağı sayesinde kayıp cihazlar daha rahat bulunabilecek.

Asıl soru ise bu hizmet Amazon Echo'nun bulunmadığı yerlerde (örneğin Türkiye gibi ülkelerde) bu hizmet nasıl çalışacak, zamanla göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.