Amazon büyük satın alım için harekete geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Amazon, birinci basamak sağlık şirketi One Medical'i 3,9 milyar dolara satın almak için bir anlaşma yaptı. Firma ABD genelinde yüz yüze bakım hizmeti sunuyor, ancak belki de dijital ve sanal bakım hizmetleri Amazon'un daha çok ilgisini çekmiş durumda.

Amazon büyük satın alım için harekete geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Şirketler, One Medical'in insanların "randevuları planlamasını, reçeteleri yenilemesini, güncel sağlık kayıtlarına erişmesini ve sağlık sonuçlarını ilerletmesini" kolaylaştırdığını söylüyor.

One Medical, "kaliteli bakımı daha uygun fiyatlı, erişilebilir ve eğlenceli hale getirmeyi" amaçlıyor. CNBC'nin belirttiği üzere, firmanın 25 pazarda 188 sağlık ofisi ile 767.000 üyesi var. Satın alma, One Medical hissedarlarının onayına ve diğer kapanış koşullarına tabi. Anlaşma tamamlandıktan sonra One Medical CEO'su Amir Dan Rubin dümende kalmaya devam edecek.

Amazon büyük satın alım için harekete geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Amazon Sağlık Hizmetleri kıdemli başkan yardımcısı Neil Lindsay'e göre Amazon, "sağlık hizmetlerinin yeniden keşfedilmesi gereken deneyimler listesinde üst sıralarda yer aldığına" inanıyor.

Lindsay yaptığı açıklamada, "Kolay olması gerekeni icat etmeyi seviyoruz ve önümüzdeki birkaç yıl içinde sağlık hizmeti deneyimini önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olan şirketlerden biri olmak istiyoruz" dedi ve "One Medical'in insan merkezli ve teknolojisiyle birlikte sağlık hizmetlerine güçlü bir yaklaşımla, ihtiyaç duydukları zaman ve şekilde daha fazla insanın daha iyi bakım almasına yardımcı olabileceğimize ve yardımcı olacağımıza inanıyoruz.”

Son birkaç yılda Amazon, sağlık hizmetleri pazarına kayda değer bir giriş yaptı. 2019'da çalışanları için uygulama tabanlı bir sağlık hizmeti başlattı. Ayrıca, ABD’li Prime kullanıcılarına reçeteli ilaçları iki gün içinde teslim eden bir eczane hizmeti de bulunuyor. Şirket, çevrimiçi eczane PillPack'i satın aldıktan iki yıl sonra Amazon Eczanesini açtı. Geçen yıl, sağlık hizmeti sağlayıcıları için bir Alexa sürümünü duyurdu.