Güncel

Amazon fiziksel marketlerde 'büyümeyi' planlıyor

Bazı büyüme planlarını durdurmasına ve son zamanlarda 18.000'den fazla kişiyi işten çıkaracağını söylemesine rağmen, Amazon hala imparatorluğunu genişletmenin yollarını arıyor.

Amazon fiziksel marketlerde 'büyümeyi' planlıyor

CEO Andy Jassy, Financial Times'a verdiği demeçte, şirketin gerçek mekanda faaliyet gösteren bakkal dükkanı işinde "büyümeyi" planladığını söyledi.

Amazon, 2017 yılında Whole Foods'u 13,7 milyar dolara satın almıştı ancak şirket, diğer pek çok sektörde olduğu gibi market pazarına hakim olmaktan da çok uzak. Şirketin fiziksel mağaza bölümü, toplam işinin yalnızca %3,4’ünü oluşturuyor ve bu Whole Foods'un satın alınmasından bu yana %10 civarında büyümüş hali.

Jassy, Financial Times'a "Hala erken aşamalardayız" dedi. "2023'te, fiziksel açıdan ilerleyebileceğimiz bir formata sahip olacağımızı umuyoruz. Çok fazla deney yapma ve bunu hızlı bir şekilde yapma geçmişimiz var. Ve sonra, sevdiğimiz bir şey bulduğumuzda, onu büyüterek ilerliyoruz, yapmayı planladığımız şey bu."

Amazon fiziksel marketlerde 'büyümeyi' planlıyor

Amazon'un kısa süre önce duyurduğu işten çıkarmaların çoğu, market bölümünde gerçekleşti. Fresh süpermarketlerinden birçoğunu kapattı ve işe yarayan bir format ve formül bulmaya çalışırken yenilerini açma planlarını da askıya aldı. Jassy, COVID-19 salgınının ortasında birçok Fresh lokasyonunun açıldığını ve bu nedenle Amazon'un "pek normal olmadığını" belirtti.

Fiziksel perakende işi diğer cephelerde  de mücadele ediyor. Neredeyse bir yıl önce Amazon, ABD ve İngiltere'deki tüm kitapçılarını, 4 yıldızlı mağazalarını ve pop-up mağazalarını kapattığını söyledi. O zamanki amaç, fiziksel giyim mağazalarının yanı sıra işlerin market tarafına daha fazla odaklanmaktı. Ancak Amazon, market genişleme planlarını yavaşlattığı için geçen çeyrekte 720 milyon dolarlık bir darbe aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.