Güncel

Amazon işten çıkarmaları ciddi anlamda abarttı

CEO Andy Jassy bir blog gönderisinde Amazon'un daha önce planladığından daha fazla kişiyi işten çıkardığını kabul etti.

Amazon işten çıkarmaları ciddi anlamda abarttı

Kasım ayında, tıpkı teknoloji sektöründeki diğer şirketlerin kendi işten çıkarmalarını açıkladığı gibi, e-ticaret devinin de 10.000 kişiyi işten çıkardığına dair haberler yapılmıştı. Şimdi, şirket bu  işten çıkarmaları genişletiyor. Zaten işini kaybetmiş olan çalışanlar ile yakın gelecekte işlerini kaybedeceklerle birlikte Amazon şirketteki 18.000'den fazla rolü ortadan kaldırmış olacak.

Jassy, yaklaşan işten çıkarmaların çoğunun perakende ve işe alım bölümlerinden olacağını söyledi. The Wall Street Journal'ın belirttiği gibi, Amazon son birkaç yılda insanlar eskisinden daha sık çevrimiçi alışveriş yapmak zorunda kaldığından COVID kısıtlamalarından oldukça fazla şekilde yararlandı. Şirket bu dönemde talepteki artışa ayak uydurmak için yüzbinlerce çalışanı bünyesine kattı ancak ardından hangi birimlerin kar sağlamadığını görmek için maliyet düşürücü incelemeler başlattı. Daha sonra işe alımları dondurdu, bazı mağazalarını ve iş birimlerini kapattı.

Amazon işten çıkarmaları ciddi anlamda abarttı

Amazon'un kapsamlı işten çıkarmalar planladığı haberi çıktığında Meta, 11.000'den fazla çalışanını işten çıkardığını da açıklamıştı. Amazon'un yöneticileri gibi, Meta başkanı Mark Zuckerberg de pandemi nedeniyle büyük bir gelir artışının ardından Meta'nın yatırımlarını önemli ölçüde artırmıştı. Ancak, insanların harcama alışkanlıkları sonunda salgın öncesi eğilimlere geri döndü ve bu da şirket için daha az gelir anlamına geldi.

Amazon, işlemler tamamlandığında Meta'dan daha fazla işçi çıkarmış olacak. Jassy, şirketin etkilenen çalışanlara 18 Ocak'tan itibaren ulaşacağını, işten çıkarmaların muhtemelen önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini söyledi. Amazon'un işten çıkartılanlara "ayrılık ödemesi, geçici sağlık sigortası ve harici işe yerleştirme desteği" içeren paketler sunacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar
NUR
şimdi amazonlar 18 bin metalar 11 bin google 12 bin apple de onveya üzeri twittwer on binlerce insan işten çıkarıyorsa zamanında niye ihtıyaç yokken bu kadar insanı işe aldı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.