Güncel

Amerika bir Çin devini daha dize getirdi

Amerika, Çin'in önde gelen sosyal medya uygulaması TikTok'u da dize getirdi. İşte detaylar.

Amerika bir Çin devini daha dize getirdi

Amerika'nın Çinli şirketler üzerine oynadığı oyunlar devam ediyor. Bilindiği üzere Trump hükümeti geçtiğimiz yıllarda ZTE'yi mercek altına almıştı. ZTE'nin ardından sıra Huawei'ye geldi. Huawei'nin ardından şimdi de Amerika hükümetinin radarına TikTok girdi.

Uzun bir süredir TikTok'un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığına dair dedikodular vardı. Amerika'da bazı yöneticiler bu konuda ciddi belgelerin olduğunu söyleseler de somut bir delil sunamadılar.

Buna rağmen Trump hükümeti TikTok'a Amerika'daki tüm operasyonlarını durdurması için belli bir süre vermişti. Bu sürenin sona ermesine sayılı günler kala TikTok pes etmek zorunda kaldı.

Amerika bir Çin devini daha dize getirdi

Amerika hükümeti bir süredir TikTok'un ülke sınırları içerisindeki operasyonlarını durdurmasını ya da ABD merkezli bir şirkete devretmesini istiyordu. Bu sebepler Microsoft başta olmak üzere pek çok ABD merkezli şirket TikTok yönetimi ile görüşmeler yürüttü.

Amerika bir Çin devini daha dize getirdi - Resim : 1

TikTok doğal olarak operasyonlarını durdurmaya da şirket haklarını başka bir isme devretmeye de sıcak bakmadı. 

Sonunda Amerika hükümetinin dilediği oldu ve TikTok Oracle ile anlaşmaya vardı. Bu anlaşma neticesinde Oracle TikTok'un "Güvenilir Teknoloji Ortağı" oldu. Bu kapsamda TikTok'un ABD verileri Oracle sunucularında saklanacak. Yani Çin'de yer alan TikTok sunucularına gönderilmeyecek.

Elbette bu madalyonun görünen yüzü. Anlaşmanın diğer detaylarının ne olduğu net olarak bilinmiyor. Muhtemelen anlaşma hakkındaki diğer detaylar da önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Şimdilik bu operasyonun Amerika hükümeti ile TikTok arasıdaki tansiyonu düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Yorumlar
Haci
N'oldu o çok kutsadıkları serbest piyasa ekonomisine. Trump kutsal kapitalizmin yüce tanrısına ihanet ediyor üçkağıtçı...
Cevapla
mert
Bunun adı emperyalist zorbalıktır ABD'nin istediği gibi at koşturduğu, istediği ülkelere ambargo uygulayıp halkları açlığa mahkum ettiği bir dönemde Çin'in hayal edilemez yükselişi böyle yasaklarla durdurulabilir değil On yıl sonra bu barbarların hükmü kalmayacak. Çin, sömürme yerine karşılıklı kazan kazan politikası yürüttükçe yerini sağlamlaştıracak.
Cevapla
yakup
Çin, sömürme yerine karşılıklı kazan kazan politikası yürüttükçe'..... sen şaka mı yapıyorsun ...?
Cem
Helal olsun, tam destek!!! Keşke bizde de aynı güvenlik önlemleri alınsa
Cevapla
💠Gakk@💠
Bigun gelecem Türk ve Müslüman hükümdarligi yeniden gelecek inşallah
Cevapla
Ben
Tırt
X Artık Biliniyor
O gün bütün Dünya otomatikman Mars gibi başka dünyalara göçünce sende otomatikman kalakaldigin bu Dünyada dediğin şeylerini olursun:) Popülizm ce şovenizmin dibine vurursun reis :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.