Amerikalılar uzaya ilk astronotun çıkışını kutluyor

20 Şubat 1962'de saat 09,47'de Amerikalı astronot John Gleen'in Cape Canaveral'dan fırlatılan Atlas füzesiyle uzaya çıkışını kutlayacaklar.

Amerikalılar uzaya ilk astronotun çıkışını kutluyor

20 Şubat 1962'de saat 09,47'de Amerikalı astronot John Gleen Cape Canaveral'dan fırlatılan Atlas füzesiyle uzaya çıkmış ve Dünya'nın yörüngesinde 5 saatten az sürede 3 tur atmıştı.

1329654271_53181.jpg

Cape Canaveral'de düzenlenen basın toplantısında Jhon Gleen bir açıklama yaptı ve o dönemde Sovyetlerin Amerikalılar'dan daha üstün teknolojiye sahip olduklarını füzelerinin daha güvenli olduğunu ve sosyal sistemlerinin de ABD'den daha üstün bulunduğunu söylediklerini belirterek, ''O sıralar komünizmin dünyada oynayabileceği rol üzerinde çok tartışma yapıldı. Bu çerçevede, ABD'nin Mercury programı da soğuk savaş rekabetinin bir parçası oldu'' dedi.

Scott Carpenter 24 Mayıs 1962'de yörüngeye seyahat eden ikinci Amerikalı olmuştu. ilk uzay uçuşlarının 7 yıl sonra kendilerinin Ay'a gitmesini sağlayan bir hazırlık evresi olduğunu söyleyen Carpenter, ''Bu uçuşlar bizim Sovyetler  Birliği'nden geride olsak bile, Başkan John Kennedy'nin Ay'a gitmek için çabaları artırma ve Rusların önüne geçme emrini yerine getirebileceğimizi gösterdi'' diye konuştu.

Bundan yaklaşık bir yıl önce Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan unvanını almıştı.