Android 13 alacak modellere eşsiz bir özellik geliyor!

Android 13 ile birlikte Google, Apple iOS'da olan mekansal ses özelliğini Android kullanıcıları için de sunacak. Yeni özelliğin bazı Pixel cihazlara beta ile birlikte gelmesi bekleniyor.

Android 13 alacak modellere eşsiz bir özellik geliyor!

Google, desteklenen Pixel cihazları için ilk Android 13 Beta sürümünü Pixel cihazları için yayınladı. Mishaal Rahman'ın Twitter üzerinden verdiği bilgilere göre, ilk Android 13 yapısında bulunan bazı kodlar, Pixel 6 Pro'nun Apple'ın “Uzamsal Sesi”ne benzer bir ses özelliği alabileceğini gösteriyor. Yazılım aracılığıyla ayarlanan bu özellik, kulaklıklardan duyulan sese daha fazla boyut katıyor.

Google, Android 13 ile birklikte "Uzamsal Ses" özelliğini getiriyor

Rahman, Android 13 Beta 1'in tam olarak etkinleştirilmemiş olmasına rağmen bir ses alanı konumlandırma özelliğini eklediğini iddia ediyor. "Soundfx" klasöründe bu özellik için paylaşılan bir kitaplık da bulundu ve bu, Android 13'ün resmi sürümü bu yıl içinde kullanıma sunulmaya başladığında Pixel 6 Pro'ya böyle bir özelliğin gelebileceğini düşündürüyor.

Android 13 ile birlikte yeni ses özelliği geliyor!

Şu an itibariyle bu özelliğin Pixel 6'yı mı yoksa daha eski Pixel cihazlarını mı destekleyeceğini söylemek mümkün değil. Ayrıca, mevcut veya gelecekteki Pixel Buds modellerinin uzamsal ses efektlerini destekleyip desteklemeyeceğini de şu an için söyleyemeyiz. Özellik gerçekleşirse, Google'ın üst düzey ses ekipmanlarında Apple ile daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacak. Böyle bir hareket, Google'ın AirPods Max'e bir rakip çıkarmayı da düşünmesini sağlayabilir.

Google, yıllık geliştirici konferansını önümüzdeki ay düzenlemeyi planlıyor. Etkinlikte şirket, Android 13 güncellemesini tamamen detaylandıracak ve bu yeni sistemin resmi versiyonunu bu yıl içinde tanıtmış olacak.

Android 13 ile yeni uzamsal ses özelliği geliyor!

Android 13 Beta 1 genel beta sürümündeki başlıca yeni özellikler, daha önce Android 13'ün ilk iki geliştirici önizlemesinde görünen özelliklerden ibaret. Bu, Bluetooth Düşük Enerji (LE) ses desteğini ve yeni bir fotoğraf seçiciyi içeriyor. Bu fotoğraf seçici, kullanıcıların galerisine hangi fotoğraf uygulamalarının erişebileceğini de sınırlayabilir. Ayrıca, yeni bir uygulama simgesi teması seçeneğinin yanı sıra bildirim spam'ini azaltmak için yeni bir izin de geliyor.