Güncel

Android 13'ün yeni gelecek özelliği sayesinde fenerinizi kontrol edebilirsiniz!

Android 13, Google'ın bir sonraki büyük sistem güncellemesi olarak piyasaya sürüldü. Henüz Pixel markalı cihazlarda kullanılan bu sürümün yeni bir özelliği sizlere tam kontrol sağlayacak.

Android 13'ün yeni gelecek özelliği sayesinde fenerinizi kontrol edebilirsiniz!

Akıllı telefonlarımız uzun süredir el fenerine (Led ışık) sahip ve karanlık ortamlarda nesneleri görmenize veya fotoğraf çekmek için ekstra ışık almamıza yardımcı olmak için kullanılıyor.

Android sistemi hiçbir zaman el fenerinin parlaklığını ayarlama yeteneğine sahip değildi, ancak Android 13 ile nihayet bu özellik piyasaya sürülecek. Ama bu özelliğin bazı telefonlarda olduğunu biliyoruz. Bazı Android ara yüzlerinin bu özelliği sistemlerine eklediklerini gördük, ancak Android 13 ile bu doğrudan Google tarafından geliştiriliyor.

Samsung, One UI'da ayarlanabilir el fenerine sahipti. Android 13 ile piyasaya sürülen herhangi bir telefon, MIUI gibi hangi Android ara yüzünü çalıştırırsa çalıştırsın bu özelliğe sahip olacak. Standart hale gelen bu özellik herkes için iyi görünüyor.

Android 13, getTorchStrengthLevel ve turnOnTorchWithStrengthLevel yöntemlerini CameraManager sınıfına getiriyor. turnOnTorchWithStrengthLevel yapı ayarı, el fenerinin farklı parlaklık seviyelerini ayarlar. Daha önce uygulamalar yalnızca setTorchMode API ile açılıp kapanıyordu, ancak bu durum Android 13 ile değişecek.

Yeni bir kamera HAL'nin dosyalarının güncellenmesi gerektiğinden, bu özelliğin her Android cihazında çalışmasını beklemeyin. iPhone'lar uzun süredir bu özelliğe sahip ve Android'de bu özelliği görmek güzel. Her telefonun destekleyeceği henüz belli değil ama şimdilik tek yapmanız gereken güncellemeleri beklemek. Parlaklığı ayarlamak için zaten üçüncü parti bir uygulama kullanıyorsanız, artık buna ihtiyacınız olmayacak, bu işlemi doğrudan sistem üzerinden kontrol edebileceksiniz.

Yorumlar
Memre
Benim önceki android telefonumda fener ışık seviyesi kontrol edilebiliyordu ve şuan android 11 telefonumda da kontrol ediliyor aynı şekilde. Haber yaparken doğruluğunu kontrol etmeniz daha iyi olacaktır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.