Çoklu-pencere
Samsung'un diğerlerinin yanında Galaxy S3 modelinde de gösterdiği gibi Android akıllı telefonlar o denli güçlendiler ki, aynı anda birçok pencere açıkken bile sorunsuz çalışabiliyorlar. Gerçekten de, OnSkreen'in açık kaynak yazılımı Cornerstone ile Custom-ROM CyanogenMod 9. sürümünden itibaren bu özelliği edindi. Fakat CM ekibi, Google ile yaşanan bir ihtilaftan sonra bu işlevden vazgeçti. Yani Google'ın kendisinin çoklu-pencere işlevini Android 5'e eklemesinin tam zamanı.

Kullanıcı profilleri
Bazı üreticilerde ve Custom-ROM'ların çoğunda bulunuyor: Kullanıcı profilleri, örneğin mesleki ve kişisel sistem tercihlerini ayırt etmede yardımcı oluyor. Android artık sık sık ofiste de kullanıldığından bu özelliğin, Android Key Lime Pie'ın standart bir özelliği olacağını sanıyoruz.

CPU tercihleri
Android 5'te hala eksik olan bir şey de enerji tasarrufu işlevi. Asus gibi üreticiler, basit ama etkili bir çözümün nasıl olabileceğini gösteriyorlar: Duyuru satırında, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, CPU'yu sınırlamak mümkün. Bu özelliği Android 5'te görmek istiyoruz.

Project RoadRunner
Sistem tercihleri arasına yerleştirilecek ve başka şeylerin yanında 2G ile 3G arasında geçişe de izin verecek bir enerji tasarrufu işlevi manuel bir CPU sınırlamasından daha etkili olacaktır. Bu işlem şimdiye dek sadece root'a erişimle mümkündü. Bataria uygulamasındaki gibi güzel ve anlaşılır bir ara yüzün Android 5'te de iyi görüneceğini düşünüyoruz. Dedikodulara bakılırsa Google, RoadRunner projesiyle, Motorola'nın yaklaşımını esas alan bir enerji tasarrufu işlevi üzerinde çalışmakta.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.