Güncel

Android ücretli mi oluyor!

Google'dan Android açıklaması herkesi korkuttu.

Android ücretli mi oluyor!

Hatırlarsanız Google, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu tarafından 5 milyar dolarlık rekor bir para cezasına çarptırılmıştı. 

Google CEO‘su Pichai ise ceza sonrasında yaptığı açıklamada Android ücretli hale gelebilir ifadelesini kullanarak kullanıcıları korkutmuştı. Daha öncesinde de Google‘ın ön tanımlı arama motoru olarak gelmesi dolayısıyla davalık olan Google, Android’i ücretli hale getirebileceğini açıkladı.

Avrupa Birliği‘nin gerekçelerine karşı cevap niteliğinde bir açıklama yapan CEO, “Android içerisinde bulunan Google’a ait her uygulamanın silinerek alternatifini kullanılması mümkün ve biz bu konuyla ilgili herhangi bir kısıtlamada bulunmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuyu üreticilerin sorumsuzluğu olarak nitelendiren CEO, bu duruma çözüm olarak Android‘in ücretli bir hale getirilme fikrine sıcak baktığını da ekledi.

Ayrıca, durumun çözülememesi halinde üreticilerden Android işletim sistemi kullanan cihaz başına ücretlendirme fikrini hayata geçirmeyi düşündüklerini de ekledi. Bana kalırsa bu biraz üstü kapalı bir tehdit gibi duruyor. Bu konuda Google ileride ne yapar bilemiyoruz ancak bildiğimiz bir şey var ki o da en çok zararı Android tabanlı telefon kullanan kullanıcılarının görecek olması.

Yorumlar
ümit
ücretli yapsında kendi ayağına kurşun sıksın.. tüm bu haberler bile ios a geçişi hızlandırır
Cevapla
ni
çok basit ücretli olursa almayız olur biter ios i de almayız inşallah nokıa da kendi işletim sistemini yapar zaten NOKIA hevesli sevdiğimiz bir marka ve kaliteli.
Cevapla
Berkant
Android ücretli olamaz android işletim sisteminin yazarı Linus Torvalds lisans tescilini satılamaz kiralanamaz şeklinde yaptırmıştır.
Cevapla
Anonim
Nefret ediyorum Android'den. Hem özen gösterme işletim sistemine hem de ücretli yap öyle mi Google? Yap ücretli çok iyi olur. Umarım ücretli olur da Android kullanım oranları düşer. Diğer markalar kendi işletim sistemine ağırlık verir. iOS haricinde düzgün alternatifi olsa bir dakika beklemem. Ayrıca kendi işletim sistemini çıkartacak ve düzgün verecek markanın telefonunu da yine beklemem hemen alırım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.