Güncel

Android ve iOS arasındaki bu fark, hızla kapanıyor

Android, neredeyse iOS kadar kazandırıyor!

Android ve iOS arasındaki bu fark, hızla kapanıyor

Mobil işletim sistemleri geliştiriciler için oldukça önemli bir gelir kapısı. Apple ve Android gibi mobil işletim sistemleri ise geliştiricilerin en çok kazandığı yerler. Ancak daha önce yayınlanan raporlarda Android geliştiricilerinin Apple’ın geliştiricilerine göre daha az kazandığı söyleniyordu. Yeni yayınlanan rapora göre bu açık hızla kapanıyor.

Çok uzun zaman önce Android geliştirici gelirlerinin iOS geliştiricilerine göre daha yüksek olduğu hemen hemen herkesçe bilinen bir gerçekti. Peki ne oldu da bu açık azaldı?

Aslında bu açığın kapanmasına sebep olan epeyce bir faktör var. Bunlardan biri, yeni başlayan mobil kullanıcıların yaklaşık % 80 kadarının akıllı telefonlarında Android’i tercih etmesi ve Androidli tablet sayılarının hızla artması.

Aşağıda gelir tablosunu inceleyebilirsiniz.

1388127883_android-ios-monetization-gap-645x465.jpg

Ayrıca Google, parçalanma sorunlarını gidermek için çalışmalar yaptı ve şimdi Android cihazların yüzde 50 den fazlası Android Jelly Bean sürümünü kullanıyor. Beklendiği gibi, Android uygulamasında geliştiriciler için baskın gelir kaynağı reklam. iOS uygulamalarında reklam oranı Androide göre daha az ve özellikle reklam odaklı ücretsiz Android uygulamaları çok popüler.

Android ve iOS arasında bu açı kapandığına göre Android uygulamalarında bulunan reklamlar daha çok kazançlı hale gelmiş demek ki. Android geliştiricilerin daha çok kazanmaya başlaması, Google Play Store üzerinde daha çok Android uygulaması göreceğimiz anlamına gelebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.